SARIKABADAYI: 'HEM İŞİME HEM SESİME AŞIĞIM'

Pas' adlı midi albümüyle şarkıcılığa adım atan ünlü besteci Soner Sarıkabadayı, "Popstar psikolojisi içine girmem mümkün değil" dedi ve ekledi: İçinde kibir olan özgüven benimle buluşamaz! Benim egolarla hiç işim olmaz...

Magazin

SARIKABADAYI: 'HEM İŞİME HEM SESİME AŞIĞIM' Sertab Erener, Murat Boz, Emre Altuğ gibi şarkıcılara verdiği hit parçalarla müzik sektörünün gözdesi haline gelen Soner Sarıkabadayı; yorumcu kimliğiyle de dikkat çekmeye başladı. 'Pas' adlı midi albümünü piyasaya çıkaran ünlü besteci, şarkılarının çok sevilip, tercih edilmesinin sebebini; "Uzun yılları hedef alan şarkılar yapmaya çalıştım" diye açıkladı. 'Açık Adres' şarkısıyla, Kral TV'den 'En İyi Beste' ödülü alan Sarıkabadayı; "Müzik sektöründe var olabilmek için ciddi bir sabır sınavından geçmek gerekiyor" dedi.

KENDİME ÇOK İNANDIM


İktisat okurken müzik eğitimi almaya nasıl karar verdiniz?

Mersin'de ailemle yaşıyordum ve kendi başıma İstanbul'a gelmem mümkün değildi. Ben de bana İstanbul bileti olacak bir okul kazanmaya karar verdim. İktisat kazanıp İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi'ne geldim. Aynı yıl klasik gitar eğitimi almaya başladım ve konservatuar sınavlarına girip klasik gitar bölümünü kazandım. Bunları tabi ki çok hesap kitap yaparak uygulamadım. Biraz de kendiliğinden böyle gelişti. Ama ilk etapta müzik yapmak istiyorsanız İstanbul'a gelmeniz şart. İşin merkezi burası. Başka bir şehirde yaşayıp, sektörün kalbini tutmanız mümkün değil. Şarkı yazmak konusundaki yeteneğime çok güveniyordum. Birisini model alarak yola çıkmadım. Kendime çok inandım.

SONUNU DÜŞÜNMEDİM


Giderek kan kaybeden müzik sektörüyle ilgili hayaller kurmak sizi hiç düşündürmedi mi?

Sektörün ne durumda olduğuyla hiç ilgilenmedim. Ben şarkı yapmaya aşık bir insanım. Bu aşkın peşinden koşuyorum. Sonu ne olursa olsun hiç düşünmüyorum. Korkular, endişeler hep vardır ama sonunu düşünenler kahraman olamaz! Ben inandığım şeylerin peşinden giderek rahatladım. Ailem de önceleri iktisadı bırakmamı istememişti. "Yine müzik yap ama okulunu bitir" demişlerdi. Ancak onlar da başarılı olma isteğimi zaman içinde gördü ve bana olumlu bakmaya başladı.

İstanbul'a gelir gelmez sektör sizi bağrına bastı mı?

Maalesef sektörde olaylar böyle gelişmiyor. Herkes hemen sizden haberdar olamıyor. Özellikle bizim sektörde, bir ağacın meyve vermesi oldukça uzun sürüyor. Bu noktada geçmeniz gereken en önemli sınav; sabır sınavı. Her şeye rağmen koşulsuz, şartsız sabredebilmek çok önemli... Ben de sabır sınavından geçmeye çalışıyorum.

HER KOŞULDA DEVAM


Müzik sektöründe varlık gösterebilmek için ne tür bir tavır takınmak gerekiyor?

Bir şarkı yazarı, eğer yazdığı şarkılara ve yeteneğine güveniyorsa, zaten yazmaya devam etmesi gerektiğini bilir. Önemli olan hiç kimse seni aramıyor, sormuyorken bile aynı inanç ve aşkla şarkı yazabilmeye her koşulda devam edebilmektir.

Uzun zamandır müzik yapıyorsunuz... Sizce bu yıl ne oldu da populariteniz arttı?

Bu yıl 'on numara' bir yıl oldu. Aslında o kadar sabrederek geçti ki zamanlarım öyle bir anda olmuş gibi gelmiyor hiç bir şey bana. Yeteri kadar sabrettikten sonra fark edilme şansınız oluyor. Şu anda güvercin adımlarıyla geldiğimi hissediyorum. Bir anda bir patlama yaşadığıma inanmıyorum. Her şey çok yavaş yavaş, çok sakin ve çok güzel oldu gibi geliyor bana. Bundan sonra da öyle olacak. Söylediğiniz gibi bir durum benim psikolojimde yok.

Popstar psikolojiniz yok mu?

Kralı var hem de, en merkezi var. Ancak yansıtma şeklim tercih edilen gibi değil. Yaşanmışlıklarımdan sonra öyle bir popstar psikolojisi içinde olmam mümkün değil. İçerisinde kibir olan bir özgüven benimle buluşamaz. Ben kibri alınmış bir özgüvenin peşindeyim. Yıllardır sadece yeteneğime ve hedeflerime güvendim. Ben hedeflerime ulaşmak için geçtiğim anları değerli hale getirerek yol alıyorum. Egolarla işim yok. Ben olumlu gelecek tasarımına inanıyorum. Kendi hayatımı da öyle tasarlamaya çalışıyorum. Hayatlarımızı kendimizin organize ettiğini düşünüyorum. Bu işi egolarım yüzünden yapmıyorum.

Sizi yorumcu olmaya kim ikna etti?

Ben sesime aşık bir insanım. Sesimi ne kadar çok sevdiğimi anlatamam. Birinin beni teşvik etmesini beklemedim...
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: