Bu 'Savaş' a tanık olun!

İsveç’li yazar Lars Norén’in ülkemizde gösterilen ilk oyunu, savaşın yarattığı yıkımın bir aile üzerindeki etkilerinin izini sürüyor..

Kültür-Sanat

Bu 'Savaş' a tanık olun! Kuruculuğunu ve sanat yönetmenliğini çalışmalarını Londra ve İstanbul’da sürdüren Kadir Has Üniversitesi öğretim görevlisi Serdar Biliş’in üstlendiği Pürtelaş Tiyatro’nun ilk oyunu “Savaş” 13 Şubat’ta SahneHas’ta başladı..


Tilbe Saran, Sermet Yeşil , Damla Sönmez, Erkan Avcı ve Ece Uzun’dan oluşan güçlü bir oyuncu kadrosu ile görülmeye değer bir oyun. Kadir Has Üniversitesi öğretim görevlilerinden Serdar Biliş ve yine okulda hocalık yapan Tilbe Saran’ın ön ayak olmasıyla kurulan Pürtelaş Tiyatro’nun ilk oyunu ‘Savaş’, İsveç’in önde gelen çağdaş klasik yazarlarından Lars Noren’e ait. Savaşı yaşamış Bosnalı bir ailenin ayakta kalma çabalarını ve evin babasının savaştan iki sene sonra dönüşüyle karşılaştıklarını anlatan oyunu Serdar Biliş yönetiyor.

“Savaş” Bosna’da yaşanan insanlık ayıbının hemen ardından yazıldı. Oyun, savaşın hüküm sürdüğü her coğrafyada geçerliliğini koruyan, savaşın mahvettiği insanların hayatlarını konu alıyor:


Savaş için ailesini geride bırakan bir baba, yıllar sonra kör bir adam olarak evine geri döner. Tüm acımasızlığı ile savaşı yaşamıştır ve sıcak, huzurlu bir yuva umuduyla evine gelmeyi başarabilmiştir. Oysa eve döndüğünde bulduğu şey hiç de düşündüğü gibi değildir. Eskiye ait ne varsa kaybetmiş olan karısı ve iki kızını bir viraneye dönmüş evin yıkıntı duvarları arasında bulur. Karısı ve kızları hayatta kalabilme uğruna her şeylerini feda etmişlerdir. Çaresizlik içinde hayata tutunabilmek için savrulmuşlardır. Savaştan kaçmayı becerebilmiş erkek kardeş ise abisinin yokluğunda ailenin hayatına dahil olmuştur.

Bu muhteşem oyun 22-29 Mart 2014 ve her Cumartesi saat 20:00'de SahneHas'ta izlenilebilir..
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: