SAVAŞ: YÖNETMENLİĞE SOYUNAMAM!

Ragıp Savaş, hiçbir zaman yönetmenlik yapmayı düşünmediğini söylüyor: Kendimi o kadar yetenekli bulmuyorum. Oyunculuk o kadar dipsiz bir kuyu ki; bir taş attım, hâlâ ses gelmesini bekliyorum.

Magazin

SAVAŞ: YÖNETMENLİĞE SOYUNAMAM! Bir anneanne ile torununun hikayesini anlatan, Handan İpekçi'nin yönettiği 'Çınar Ağacı' filminde ve Özcan Deniz'in ilk kez yönetmenlik denemesi 'Ya Sonra'da rol alan Ragıp Savaş, hemen hemen aynı dönemde vizyona giren iki filmde birden yer almaktan rahatsız değil. Savaş'la yeni filmlerini konuştuk...

Bu yıl 'Ya Sonra' ve 'Çınar Ağacı' filmlerinde rol aldınız. Her iki filme "Evet" deme nedeniniz neydi?
İki film de, gelen teklifler arasında çok iyi iki projeydi. Jönlük kavramını kıracak rollerdi. Uzun boylu, yakışıklı adamlara jön yaftası yapıştırıyorlar, ben bunu çok sevmiyorum. Bunu yıkmaya çalışıyorum. Jön fiziğine sahip olmak her zaman avantajlı tabii ama oyuncunun standartlarının olması bana göre değil. Değişebilmek ve seyirciyi şaşırtmak benim hedefim.

TERS KÖŞE YAPTIM
İki filmde de birbirinden çok farklı rolleri canlandırıyorsunuz zaten, değil mi?
Evet. 'Ya Sonra'da 'Ali' adında çapkın, hercai birini; 'Çınar Ağacı'nda ise tam tersi, aile babası, içine kapanık, duygusal, kılıbık, hatta annesinin 'sümsük' dediği bir karakteri canlandırıyorum. Her ikisi de çok iyi prodüksiyonu olan işlerdi. Şimdiye kadar sinemada beni çok zorlayan bir proje olmadı. Umarım bundan sonra zor rollerle karşınıza çıkarım.

Aynı anda iki filmle seyirci karşısına çıkmak risk değil mi?
Bunu çok düşündüm. İki senaryo birbirine yakın olsaydı kabul etmezdim. Ama iki tane lezzetli rol olunca, "Hayır" diyemedim. İki ayrı film, iki farklı rol seyirciyi ters köşe yapar diye tercih ettim. Doğru seçim yaptığımı düşünüyorum.

OYUNCULUK DİPSİZ KUYU
Bir gün yönetmenlik yapmayı düşünür müsünüz?
Yönetmenliğe cesaret edemiyorum. Kendimi; hem yazıp, hem oynayıp, hem de yönetecek kadar yetenekli bulmuyorum. Yazıp yönetmek ve oynamak, işin doğasına aykırı. Oyunculuk o kadar dipsiz bir kuyu ki; bir taş attım, hâlâ ses gelmedi. Ben bunu beklerken yönetmenliğe soyunamam.

'Çınar Ağacı'nı sizin için farklı kılan neydi?
Hepimizin hayatına dokunan, gerçek bir film olması. Hepimizin yaşadığı duygular, çok derin sorgulamalar var filmde. Herkesi bir yerinden yakalıyor film.

Film, duygu sömürüsü yapmakla eleştirildi. Ne diyeceksiniz?
Onu diyenler bir daha izlesinler filmi. Filmde hiçbir ajitasyon yok. Yapılamaz mıydı? En alası yapılırdı ama bu seyirciye saygısızlıktır, seyirciyi aptal yerine koymaktır. Bırak seyirci onu yorumlasın. Bu film de onu çok iyi başardı.

Film, duygu sömürüsü yapmakla eleştirildi. Ne diyeceksiniz?
Onu diyenler bir daha izlesinler filmi. Filmde hiçbir ajitasyon yok. Yapılamaz mıydı? En alası yapılırdı ama bu seyirciye saygısızlıktır, seyirciyi aptal yerine koymaktır. Bırak seyirci onu yorumlasın.

Oyuncu olarak defa bu filmde ağladınız galiba...
Evet. Gerçekten ağladım, katılmaya giden bir ağlamaydı hatta.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: