Şebnem Ferah'tan Başbakan'a bir mektup daha!

Şarkıcı Şebnem Ferah, Taksim Gezi Parkı olaylarıyla ilgili Başbakan Erdoğan’a iki gün önce bir mektup yazmıştı ancak bu akşam bir mektup daha yazdı. İşte yazdığı o mektup...

Magazin

Şebnem Ferah'tan Başbakan'a bir mektup daha! Bugüne kadar oylarını AK Parti'ye vermiş olan büyüklerim, akranlarım ve ileride oy kullanacak sevgili çocukları, tüm genç arkadaşlarım;

Farklılıklarımız olabilir. Oylarımızı farklı şekilde kullanmış ve kullanacak olabiliriz. Her bir insan evladı fiziksel olarak nasıl tek, eşsiz ve aynı zamanda değerliyse, duygularımızın ve düşüncelerimizinde birbirinden aynı ölçüde farklı olması bir o kadar doğal ve değerlidir.

Ama adım kadar eminim, ortağı olduğumuz doğrular belki farklı hissettiklerimizden çok daha fazladır ve bu ortak doğrular birlikte huzur ve güven içinde yaşayabilmemizin en büyük teminatıdır. Bu doğruları, bu ortaklıkları her gün doya doya hatırlamak bizleri birbirimize "olduğumuz gibi" yaklaştırırken, farklılıklarımızı "karşılıklı yanlışlarımız" olarak değerlendirmek ve bunun altını çizmeye çalışmaksa başka ve yapıcılıktan uzak bir anlam taşımaktadır.

Ne yazık ki Başbakanımız bugünkü konuşmasında "bize oy verenleri zor tutuyoruz" diyerek partisine oy veren her bir insanın sadece "oyunu" değil, o insanların "yetkilerini", "mesleklerini"de oylarının beraberinde teslim almış fikri ile konuşmuştur.

Her birimiz dünya gelirken düşünebilme, hissedebilme, algılayabilme ve neticede kendi doğrularımızı belirleyebilme becerileriyle beraber geliyoruz. Uğruna el ele yürüyebileceğimiz ortak doğrular nicelik olarak da, nitelik olarak da çoktur ve çok güçlüdür. En güzeli de; bugün bunları düşünmek ve hatırlamak daha güçlü yeni doğruları da yaratacaktır.

Bu yüzden lütfen serinkanlı olunuz. Bir haftadır olanlar kimseye karşı "kavga" değildir, "savaş" hiç değildir.

Ve sayın Başbakanım...

Biliyor musunuz, şiir okurken ağlayabilen bir insanın içinde şefkat vardır bunu biliyorum. "Yumuşatıcı ifadeleri" çok uzaklarda aramayın...

Doğrudur, mesele sadece Gezi Parkı'ndan ibaret değildir. "Çapulcu", "ayyaş", "ananı da al git" ve benzeri ifadeleri duymaktan yorulmuş, bunları duymaya itirazı olan, bu uslupla yönetilmeyi reddeden insanların bir kıvılcımla bir araya gelmesi ve tüm bu yanlışlara direnmek istemesidir. Zaman zaman ulusunuz da size seslenebilir. Bu iletişimdir, konuşmaktır. Şikayet ettiğiniz ve tamamen yanlış okumakta ısrar ettiğiniz her şey artık bardağa sığmayan sudur, ırmağa dönüşmüştür çünkü koca bir ulusun bardakları dolmuştur.

Bence en büyük yanılgınız nedir biliyor musunuz Sayın Başbakan'ım? Siz bu ırmağın doğal akışını sürekli olarak önüne bir şeyler yığarak değiştirebileceğinizi ima ediyorsunuz, bunu yaparken de size oy vermiş olan vatandaşlarınızın niyetlerini ve özgür iradelerini ipotek altına almaktan imtina etmiyorsunuz. İşte en çok bu sebeple özür dilemeniz gerekir. Ve tedirgin olmayınız, özür dilemek zayıflık emaresi değildir.

Saygılarımla
Şebnem Ferah
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: