‘Seks ve şantaj istifa ettirdi’

La Repubblica gazetesinin ele geçirdiği belgelere göre Papa, Vatikan içinde ‘eşcinsel şebekesi’ kurulduğunu ve şebekenin ağına düşen din adamlarına şantaj yapıldığını öğrenince istifa etti.

Yaşam

‘Seks ve şantaj istifa ettirdi’ Katoliklerin ruhani lideri Papa 16. Benediktus’un yaklaşık iki hafta önce açıkladığı görevi bırakma kararının ardında Vatikan’daki seks, şantaj ve kara para skandallarının etkili olduğu iddia ediliyor.

İtalya’nın saygın gazetelerinden La Repubblica’nın haberine göre, Papa’nın Vatileaks (Vatikan’dan gizli belgelerin medyaya sızdırılması) soruşturmasını yürütmekle görevlendirdiği 3 kardinal, raporlarını 17 Aralık’ta sundu ve Papa da bu tarihte görevi bırakmaya karar verdi. Çünkü gazeteye göre, 300 sayfalık bu raporlar Vatikan içindeki kirli ilişkileri detaylarıyla ortaya koyuyordu.

La Repubblica, kardinallerin raporunda “Vatikan’da çeşitli lobiler 6. ve 7. emre karşı geliyor” denildiğini yazarak, 10 emirden 6. ve 7.’sinin “Zina yapmayacaksın” ve “Çalmayacaksın” olduğunu hatırlattı. “Zina yapmayacaksın” emri, eşcinsel ilişki bağlamında da yorumlanıyor.

Raporda bahsedilen lobilerden birinin bir “eşcinsel şebekesi” olduğu, Vatikan ve Roma’daki çeşitli mekanlarda, villalarda, saunalarda seks yapmak için buluşmalar organize ettiği belirtildi. Habere göre, şebekenin ağına düşen din adamları daha sonra şantaja maruz kalıyordu.

Vatikan bankası IOR’daki skandallar da kardinallerin soruşturmasıyla Papa’nın gözleri önüne sunuldu. Repubblica, Vatikan’ın ikinci adamı olan ve Vatileaks’te sızdırılan belgelerde iktidar savaşının baş aktörü olmakla suçlanan Kardinal Tarcisio Bertone’nin bankanın kontrolünü elinde tuttuğunu yazdı. Bertone ve adamlarının banka hakkındaki soruşturmaları engellediği, kara para aklamayı önleyecek düzenlemelere karşı koyduğu ve göstermelik olarak küçük soruşturmalar açılmasına izin vererek esas dönen büyük dolapları gizlediği iddia edildi.

Bin Ladin’in hesabı olabilir
Vatikan bankasında sadece dini görevliler ve Vatikan vatandaşları hesap açabilirken, bu hesapların daha sonra başkalarına devredilmesini önleyecek bir kural bulunmuyor. Üstelik hesapların devredildiği kişilerin kimlik bilgileri de gizli tutulabiliyor. Bu durum da bankanın kara para aklama aracı haline geldiği iddialarına yol açıyor. Repubblica’ya konuşan bankanın laik görevlilerinden biri, “Dini yetkililer bize hiçbir bilgiyi göstermiyor. Bankada Usame Bin Ladin’in bile hesabı olabilir” dedi.

Gazete, Vatikan’da ocak ayından beri bankomatların çalışmadığını hatırlatarak bunun da Vatikan bankasının bilgi paylaşmamasından kaynaklandığını vurguladı. Zira, Banca d’Italia, yeterince şeffaf olmadığı için Vatikan da banka kartlarının kullanımını durdurma kararı aldı.

Vatikan sözcüsü Peder Federico Lombardi, La Repubblica’nın haberiyle ilgili sorulara “Bu konuda yorum ya da yalanlamada bulunamam” dedi.


Papa 16. Benediktus’un istifasının ardından yeni papa seçiminin mart ayı ortası yerine 28 Şubat’ta yapılmasına karar verildi.

Milliyet
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: