SELÜLİTE MEYDAN OKUYUN

İşte sağlıklı zayıflamaya yönelik öneriler...

Magazin

SELÜLİTE MEYDAN OKUYUN Yaz yaklaşırken, herkesi zayıflama telaşı sarmış durumda. Ortalık, başına mucize kelimesi eklenmiş formül, bitki ve diyetlerden geçilmiyor. Diyetisyen ve Yaşam Koçu Gizem Tutar, sayılanların tümünün zayıflatıcı etkisi olduğunu ancak bu yolla sağlığı korumanın mümkün olmadığını söylüyor. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) haftalık kilo kaybının 500 gramla 1 kilo arasında olmasını öneriyor. Yapılan son bilimsel çalışmalar ve bilimsel toplantılardaysa, kilo kaybının haftalık maksimum 1.5 kiloyu aşmaması gerektiğine dikkat çekiliyor.

SABRETMEK ŞART!

Ancak Türk insanı bu konuda ne bilinçli ne de sabırlı... Gizem Tutar, "Toplum olarak rahatımıza çok düşkünüz. Sonbahar ve kış boyunca yavaş yavaş aldığımız kiloları, ilkbahar gelince hemen vermek istiyoruz. Zayıflama söz konusu olduğunda, sağlığımızın en ucuza harcadığımız en değerli yatırımımız olduğunu fark etmiyoruz" diyor.
20'li yaşlarda; büyüme dönemi tamamlandığı için diyet yapılmasında bir sakınca olmadığını belirten Tutar, vücudun kas yapısının en güçlü olduğu ve metabolizmanın en hızlı çalıştığı bu yaşlarda kilo vermenin oldukça kolay olduğunu söylüyor ve ekliyor: "Metabolizma hızında yaşa bağlı meydana gelen yavaşlık, bu süreçte kilo vermenin yavaşlamasına yol açar. Vücut suyunun ve kas miktarının azalması; metabolizmanın yavaşlamasındaki en büyük etkendir. Ayrıca, kadınlarda bu yaşlarda menopozun ortaya çıkışı, hormonal değişiklikler ve dengesizlik de kilo vermenin zorlaşma nedenleri arasındadır."

GÜNDE 2 KUPA YEŞİL ÇAY İÇİN

Fazla kilolar kadar selülitler de özellikle kadınlar için problem yaratıyor. Tutar, selülitlerle mücadele yolunda atılması gereken adımları şöyle sıralıyor:

* Ananas, içerdiği bromalin pigmenti sayesinde, düzenli tüketildiğinde selülitlerin azalmasına ve yağ yakımına yardımcı olur.

* Bazı çalışmalar greyfurdun yağ yakımı üzerinde olumlu etkileri olduğunu göstermektedir.

* Günde 2 kupa yeşil çay içmenin metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olması nedeniyle, kilo vermeyi olumlu etkilediği düşünülmektedir.

TÜRK İNSANININ BESLENİRKEN YAPTIĞI 5 YANLIŞ

* Zayıflama sürecinde ekmek tüketiminin tamamen kesilmesi
* Günde 3 saatten daha uzun süreli aç kalınması.
* Kahvaltı alışkanlığının yeteri kadar kazanılmamış olması.
* Yetersiz su tüketimi.
* Akşam geç saatte ve fazla miktarda meyve tüketimi.

DİYET YAPARKEN ENERJİNİZİN TAMAMEN DÜŞMEMESİ İÇİN BUNLARI TÜKETİN

* Probiyotik yoğurt
* Kefir
* Ayran
* Taze meyve,
* Kuru meyve
* Fındık, badem, ceviz
* Yumurta
* Çavdar ekmeği

DİYETTE ALKOL TÜKETİLİR Mİ?

Gizem Tutar, alkol tüketiminin erkeklerde günde 2 birimi, kadınlardaysa 1 birimi aşmaması gerektiğini söylüyor. 1 birim alkol; 1 kadeh şarap veya 1 bardak bira veya 1 tek rakı olarak kabul ediliyor. En düşük kalorili alkollü içeceğin şarap olduğuna dikkat çeken Tutar, "Kilo verme sürecinde şeker içeren kokteyllerden kaçınılmalıdır. Votka gibi içeceklerinse soda, elma suyu veya light içeceklerle karıştırılarak tüketilmesi gerekir. Enerji içecekleri ve diğer meyve sularından da uzak durulmalıdır" diyor. İşte bazı alkollü içecekler ve içerdikleri kalori miktarları:

33 cc bira: 170 kalori
1 duble rakı: 250 kalori
1 duble votka: 270 kal ori
1 duble viski: 138 kalori
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: