SENATO'DAKİ İLK OYLAMA SONUÇLANDI!

Fransız senatörler oy çokluğuyla aldıkları kararla, "soykırımı inkâr tasarısı"nın Genel Kurul’da oylanmasına hükmetti.

Magazin

SENATO'DAKİ İLK OYLAMA SONUÇLANDI! Genel Kurul'da yapılan oylamada, Anasaya Komisyonu'nun, yasa teklifinin "incelenmeye alınmamasını" öngören değişiklik önergesi kabul edilmedi. Oylamadan 167 kabul 86 ret oyu çıktı.

Bu gelişme, Türkiye-Fransa ilişkilerini geren ve 'sözde Ermeni soykırımı'nı inkar edenlere 1 yıla kadar hapis, 45 bin euroya kadar da para cezası öngören” yasa teklifinin Senato'dan geçme olasılığını artırdı.

Genel kurul, yasa teklifinin yine incelenmeye alınmamasını öngören ve Senatör Jacques Mezard'ın sunduğu başka bir değişiklik önergesi tartışmaya başladı.

Yine aynı senatör, bu değişiklik önergesi dışında, bir de yasa teklifinin komisyona gönderilmesini talep eden bir değişiklik önergesi daha sunmuştu.

Değişiklik önergeleri tartışmasında önergeyi sunan, karşı çıkan ve hükümet temsilcisi söz alıp konuşma yapıyor.

UMP Marsilya Milletvekili Valerie Boyer tarafından hazırlanıp sunulduktan sonra Ulusal Meclis’ten geçen yasa, Senato Genel Kurulu’ndan hiçbir değişikliğe uğramadan geçerse, Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin onayına sunulacak. Bu durumda, Sarkozy'nin yasayı 15 gün içinde onaylaması gerekiyor.

Sarkozy'nin onay vermesi halinde, yasanın tüm detaylarıyla nasıl uygulanacağını belirleyen “uygulama genelgesi” ilgili bakanlık tarafından hazırlanacak ve Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girecek. Bu süre içinde 60 senatör ya da parlamenter, Senato ya da Parlamento başkanlarından biri, yasanın anayasaya aykırı olduğunu savunarak Anayasa Mahkemesi’ne gidebilecek. Yasa uygulamaya geçse de, bu yasadan yargılanan şahıslar Anayasa’ya aykırılık iddiasında bulunabilecek.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: