'ŞENER ŞEN MİMAR SİNAN'I OYNAMAK İÇİN UYGUN DEĞİL'

Türk sinemasının usta oyuncusu Şener Şen’in senaryosunu yazıp yönetmesi için Çağan Irmak’a teklif götürdüğü “Koca Sinan” filmi daha çekilmeden tartışması başladı.

Magazin

'ŞENER ŞEN MİMAR SİNAN'I OYNAMAK İÇİN UYGUN DEĞİL' Kendisi de Mimar Sinan üzerine bir kitap kaleme alan Arel Üniversitesi Mimarlık Bölüm Başkanı Prof. Dr. Murat Aytaç Erginöz, Şener Şen'den Mimar Sinan olamayacağını savundu. Erginöz, “Şener Mimar boylu poslu, yakışıklı bir adam. Koca Sinan denilme nedeni de boyunun uzunluğu ve görkemli görünüşü... 100 yaşına kadar yaşamış. Mimar Sinan genç yaşında Kayseri'nin Ağırnas isimli Rum köyünden devşirilmiş.

Hristiyan çocuklarından devşirme yapabilmek için fizik yapılarına bakılırmış. Köyde bütün çocukları dizmişler, Mimar Sinan boyu ve posuyla hemen fark edilmiş. Bir kere Şener Şen ufak tepek bir adam. Yaşlılığını da oynasa o dönemde de Mimar Sinan, Şener Şen gibi bir adam değil ki. Bence böyle önemli bir rolü katletmesinler” dedi.
Şen'in filmde Sadrazam, Kanuni ya da Rüstem Paşa gibi rollerden birini oynamasının çok daha uygun olabileceğini iddia eden Erginöz, “Mimar Sinan'ın hayatında olan vezirler, Nakkaş ya da Rüstem Paşa gibi isimler var. Şen, öyle daha ufak tepek tipli diğer karakterlerden birini oynamalı...
Biz Mimarlık Fakültesi olarak Şener Şen'in bu rolü oynayacağını duyunca çok büyük hayal kırıklığı yaşadık” diye konuştu.

Gelecek yıl çekilecek
Çağan Irmak'ın senaryosunu yazmaya başladığı film, Fazıl Hayati Çorbacıoğlu'nun aynı adlı oyunundan beyazperdeye aktarılacak.

Süleymaniye Camii'nin yapımı sırasında Mimar Sinan ile Kanuni arasındaki çekişmenin konu edileceği ve önümüzdeki yıl çekilmesi planlanan filmin yapımcılığını Mustafa Oğuz üstlenecek. Yüksek bütçeli projede Nurgül Yeşilçay da rol alacak.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: