Sertifikalı güneş gözlüğü uyarısı

Göz Doktoru Ömer Kartı, göz alerjisinden korunmak için güneş gözlüğü kullanılması tavsiyesinde bulundu.

Yaşam

Sertifikalı güneş gözlüğü uyarısı Hasan YİĞEN/KULA (Manisa), (DHA) - Kula Devlet Hastanesi Göz Doktoru Ömer Kartı, göz alerjisinden korunmak için güneş gözlüğü kullanılması tavsiyesinde bulundu. Güneş gözlüklerinin bir aksesuar olmadığına da dikkati çeken Dr. Kartı, ultraviyole ışınlara karşı en yüksek derecede koruma özelliği olan sertifikalı ürünlerin tercih edilmesi gerektiğini söyledi.

Dr. Ömer Kartı, alerjik konjonktivitin en sık rastlanan alerjik göz hastalığı olduğunu belirtti. Dr. Kartı, “Genellikle çocuklukta başlar. İnsanların yaklaşık yüzde 15’inde alerjinin bir veya birkaç çeşidi görülür. Çevreyle direkt teması nedeniyle göz alerjik hastalıklara daha sık meyil gösteren bir organımızdır. Gözlerde kaşınma, yanma, batma, kaşıntı, çapaklanma, kızarıklık, sulanma, ışığa karşı hassasiyet ve görme bozukluğu meydana getirebilir. Göz kapakları hafif şişmiş olabilir. Kornea çoğunlukla salimdir ve kişinin görmesi etkilenmemiştir. Aynı zamanda, burun akıntısı veya tıkanıklığı, hapşırma ve kaşıntı gibi alerjik rinit bulguları da olabilir" dedi.

Dr. Kartı göz alerjisinin çocuklarda ve gençlerde daha sık, kadınlara oranla da erkeklerde daha çok görüldüğünü belirtti. Dr. Kartı, "Bu hastaların yüzde 75’inde astım, atopik ekzema ve alerjik rinit gibi ek hastalıklara da rastlanabilir. Alerjik göz hastalıklarının tanısı hastadan alınacak bilgiler üzerinde yapılacak muayene ve laboratuvar incelemeleri ile konur. Doğru tanı için iyi bir göz muayenesi gerekir. Muayene de göz kapakları, göz yüzeyini örten konjunktiva isimli zar, bezlerin açıldığı bölümler, kirpikler ve kornea dikkatle incelenir. Bazen göz kapaklarının arka yüzeyinin de incelenmesi gerekebilir. Alerjinin tedavisinde en önemli yapılması gereken şey alerjen madde tespit ediliyorsa mümkün olduğu sürece ondan kaçınmaktır. Gözdeki şikayetlerin rahatlatılması açısından soğuk uygulama ve suni göz yaşı ilaçları faydalı olabilir. Çoğunlukla da antihistaminik, damarları büzen, alerjik şikayetleri ortaya çıkaran hücreleri dengeleyici, iltihap giderici ve kortizonlu ilaçlara ihtiyaç duyulur” diye konuştu.

GÜNEŞ GÖZLÜKLERİ SERTİFİKALI OLMALI

Göz alerjilerinden korunmanın en iyi yollarından birinin güneş gözlüğü kullanmak olduğunu vurgulayan Dr. Kartı, ancak kullanılacak gözlüklerin mutlaka sertifikalı olması gerektiğini kaydetti. Güneş gözlüklerinin aksesuar değil, sağlığı koruyucu bir ürün olduğuna dikkati çeken Dr. Kartı, "Gözlük alınırken kaliteli olmasına dikkat edilmesi gerekir. Güneş gözlüklerinde ilk aranması gereken özellik ultraviyole ışınlardan en yüksek derecede koruma özelliği olmasıdır. Sertifikaların üzerinde gözlüğün markası, nerede üretildiği, ultraviyole ışınlardan koruma özelliği gibi değerlerin bulunması gerekir. Çünkü gözümüzü dışarıda kalan kısımlarına yine güneş ışık gelecektir. Bu gelen ışıklar normalden daha fazla zarar verecektir” dedi.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: