'Sevgi Çiçeği'ni kuraklık vurdu!

(DHA)- DÜNYADA sadece Ankara'nın Gölbaşı İlçesi'nde Mogan Gölü çevresinde yetiştiği belirtilen ve halk arasında 'Yanar Döner', 'Gelin Düğmesi', 'Kırmızı Peygamber Çiçeği' olarak da bilinen Sevgi Çiçeği, havaların kurak gitmesi sonucu bu yıl açmadı. Gölbaşı İlçesi Koruma, Geliştirme ve Turizm Dernek (GÖLDER) Başkanı İsa Ömercan, "Sevgi çiçeklerimiz son 4 yıldır az açmaya başladı. Bunun sebebinin bir an önce araştırılması gerekiyor. Gerekli tedbirler alınmazsa yok olma tehlikesiyle karşı karıya kalacak" dedi.

Yaşam

'Sevgi Çiçeği'ni kuraklık vurdu! Dünya Doğayı Koruma Birliği (IUCN) kriterlerine göre nesli tehlike altında olan ve Bern Sözleşmesi'ne (Avrupa'nın Yaban Hayatı ve Yaşama Ortamlarının Korunması Sözleşmesi) göre de kesin korunan bitki türü listesinde yer alan Sevgi Çiçeği, mevsimin kurak geçmesinden dolayı bu yıl açmadı.

Gölbaşı ilçesi Hacıhasan Mahallesi mevkii Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü'ne ait 100 bin 400 metrekarelik telle çevrili arazide ve çevresinde Nisan ayı sonları ile Haziran ayı başlarında açan Sevgi çiçeği, en son 2010 yılında yoğun bir şekilde açtı. 2010 yılından sonraki yıllarda ise nadir ve yoğun olmayan şekilde açtığı görüldü.


GÖLDER Başkanı İsa Ömercan, "Sevgi çiçekleri, bu yıl aşarı kurak ve yeterince yağış alamamasından dolayı açmadı. Ayrıca sevgi çiçeklerimiz son 4 yıldır az açmaya başladı. Bunun sebebinin biran önce araştırılması gerekiyor. Sevgi çiçeği için gerekli tedbirler alınmaz ise yok olma tehlikesiyle karşı karıya kalacak" dedi.


Sevgi Çiçeği'ni yıllardır yakından inceleyen Hacettepe Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ayşe Boşgelmez ise yaptığı açıklamada, "Sevgi Çiçeği'nin açmamasının birinci etkeni, açtığı zamanlar vatandaşlar tarafından toplama yapılıp, tohumları yok oldu. İkinci etkeni ise Sevgi çiçeğinin açtığı bölgede çok aşırı derecede güvercinler tarafından kopartılıp, tohumlarının zarar görmesi. Üçüncü bir etken ise mevsimlerden dolayı aşırı kuraklık veya aşırı yağış alması, sevgi çiçeğini olumsuz etkiledi. Gerekli tedbirler alınmaz ise Sevgi çiçeği gelecek yıllarda yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalacak" diye konuştu.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: