ŞEVKET'E BİLDİK CEZA!

Caner Kurtaran, üçüncü kez uyuşturucu kullanmak ve bulundurmaktan suçlu bulundu

Magazin

ŞEVKET'E BİLDİK CEZA! Şevket karakterini canlandırdığı Yaprak Dökümü'nün kadrosundan çekimleri aksattığı için çıkarılan Caner Kurtaran, üçüncü kez uyuşturucu kullanmak ve bulundurmaktan suçlu bulundu. Mahkeme tarafından sevk edildiği Adli Tıp Kurumu tarafından kokain kullandığına dair rapor verilen Kurtaran'ın yeniden denetimli serbestliğe tabi tutulmasına karar verildi. Geçtiğimiz günlerde tedavi gördüğü AMATEM'den kaçarak dizi setindeki arkadaşlarını ziyarete gelen Kurtaran, daha önce hakkında açılan davanın Yargıtay incelemesi bitmediği için hapis cezası almaktan kurtuldu.

Çekimlerini aksattığı gerekçesiyle “Şevket” karakterini canlandırdığı Yaprak Dökümü kadrosundan çıkarılan oyuncu Caner Kurtaran, üçüncü kez uyuşturucu kullanmak ve bulundurmaktan suçlu bulundu.

Ünlü oyuncu, ilk olarak 29 Temmuz 2007 tarihinde kokain aldıktan sonra fenalaşarak Alman Hastanesi'ne kaldırıldı. Adli Tıp Kurumu tarafından yapılan muayenesinde kanında uyuşturucu madde bulunan Kurtaran hakkında “kullanmak için uyuşturucu madde bulundurmak” ve “uyuşturucu madde kullanmak” suçlarından 1 yıldan 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

5 ay sonra yeni kriz, ikinci bir dava

Kurtaran, yargılama devam ederken bu kez 24 Kasım 2007 tarihinde gece yarısı yine fenalaşınca Florance Nightingale Hastanesi'ne kaldırıldı. Yapılan muayenesinde yine kanında uyuşturucu maddeye rastlanan Kurtaran hakkında aynı suçtan ikinci bir dava daha açıldı. Her iki davaya da bakan İstanbul 2. Sulh Ceza Mahkemesi, geçtiğimiz şubat ayında verdiği kararla Kurtaran'ın, TCK'nın 191/2. maddesi gereğince 5 yıl süre ile denetimli serbestlik uygulamasına tabi tutulmasına karar verdi. Mahkemenin kararına göre Kurtaran, kararın Yargıtay tarafından kesinleştirilmesinin ardından bu süre içerisinde uyuşturucu kullanmazsa hakkındaki dava düşecek, aksi takdirde yargılanmaya devam edecekti.

Beyoğlu’nda gözaltına alınınca üçüncü dava açıldı

Ancak Yargıtay incelemesi henüz bitmeden genç oyuncu 9 Mart 2008 tarihinde Beyoğlu'nda uyuşturucu kullandığı iddiasıyla gözaltına alındı. İddiaya göre olayın meydana geldiği gece saat 05.00 sıralarında kimliği belirsiz bir şahıstan kokain satın alan Caner kurtaran, o sırada uygulama yapan polisi görünce elindeki paketi yere attı. Polisin kimlik kontrolünün ardından geceyi emniyette geçiren Kurtaran, savcılık talimatı ile serbest bırakılırken Beyoğlu Cumhuriyet Savcılığı tarafından hakkında soruşturma başlatıldı. Soruşturma sonucunda Kurtaran hakkında üçüncü kez “kullanmak amacıyla uyuşturucu madde satın almak” suçundan 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.
Suçlamaları reddetti
Beyoğlu 2. Sulh Ceza Mahkemesi'nde yapılan ilk duruşmaya Caner Kurtaran, hakkındaki suçlamaları reddederek, 'Ben o gece Taksim'den aşağıya doğru yürüyordum. Sigara almak için sokağa girdim. Polis o sırada uygulama yapıyordu. Üzerimi aradılar. Bir şey bulunamadı ancak 1,5 - 2 metre ileride paket bulundu. Bana ait olmadığını söyledim ancak zorla tutanak tutuldu' şeklinde ifade verdi. Mahkeme, Caner Kurtaran'ın kokain kullanıcısı olup olmadığının tespiti için Adli Tıp Kurumu'na sevk edilmesine karar verdi.

Üçüncü karar: Yine denetimli serbestlik cezası

Kurtaran'ın alınan saç ve kan örneklerinde inceleme yapan Adli Tıp Kurumu, numunelerde kokain izine rastlandığını rapor etti. Mahkeme, söz konusu rapor doğrultusunda geçtiğimiz günlerde Kurtaran'ın, TCK'nın 191/2. maddesi gereğince 5 yıl süre ile denetimli serbestlik uygulamasına tabi tutulmasına karar verdi. Halen AMATEM'de tedavi gören Kurtaran, hakkındaki davaların halen Yargıtay incelemesi devam ettiği için hapis cezası almaktan kurtuldu.

”5 yıl içinde suç işlerse hapse girebilir”

İstanbul Barosu avukatlarından Türk Ceza Hukuku Derneği üyesi Ali Rıza Dizdar, 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 231. maddesinde yapılan değişiklik uyarınca ünlü oyuncunun denetime tabi tutulacağı 5 yıl içerisinde herhangi bir suçu 'kasten' işlemesi halinde söz konusu cezasının mahkemece açıklanacağı ve hapse girebileceğini kaydetti.

Avukat Dizdar, mahkemenin 2 yıl ya da daha az süreli hapis cezası hükmünün açıklanmasının geri bırakılması halinde sanığın 5 yıl süre ile denetimli serbestliğe tabi olduğunu belirterek, bu süre içerisinde herhangi bir suçun 'kasten' işlenmesi halinde mahkemenin mevcut dava ile ilgili hükmü açıklayacağını ifade etti. Buna göre Kurtaran, davanın kesinleşmesi halinde 5 yıl içerisinde kasten bir suç işlemesi halinde yasa uyarınca hapis cezası ile karşı karşıya kalabilir.
haberturk
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: