Şevval Sam: "İdama karşıyım olan yine fakire olur!"

'Yasak Elma' dizisinin başrol oyuncularından Şevval Sam, verdiği bir röportajda çarpıcı açıklamalar yaptı.

Magazin

Şevval Sam: "İdama karşıyım olan yine fakire olur!" ‘Müzeyyen’ adını taşıyan tek kişilik müzikaliyle seyirci karşısına çıkan Şevval Sam, verdiği bir röportajda ülkenin siyasi gündemi hakkında konuştu.

Sevval Sam şu sözleri dile getirdi: "Bazı sanatçılar, “İdam istiyoruz” diyor. İdam konusunu birçok açıdan tehlikeli buluyorum. Çok araştırma yaptım, mesela Prof. Selçuk Şirin’in araştırma sonuçlarını biliyor musunuz? Araştırmalar diyor ki: İdam olan yerlerde daha fazla suç işleniyor. İdam edilenlerin çoğu ezilen azınlık ve iyi avukat tutamayan fakir insanlar. İdam sehpasından suçsuz olduğu ispatlanarak kurtarılan kişi sayısı 186. En önemlisi de idamın caydırıcılığını kanıtlayan hiçbir çalışma yok. Türkiye’ye gelirse... Son derece tehlikeli olur, sorgusuz sualsiz linç eğilimi gösteren bir toplumuz. İdam, eğitim hakkı bastırılmış, örselenmiş bir toplum için son derece tehlikeli bir yöntem. Hukuk ve adalet konusunda hâlâ çok yolu olan bir sistemin içindeyiz. Herkes kendi yaşadığı dönemde olanları daha kötü algılıyor galiba... Evet, biz sadece bugün olanlara birebir şahitlik ettiğimiz için dehşete kapılıyoruz. Oysa başını acıdan kaldıramadı ki zavallı memleketim... Çok daha şiddet içerikli yıllardan geçtik. Bu topraklar ne acılar gördü."
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: