SEYİRCİNİN AHLAK ANLAYISI FARKLI

“Aşk-ı Memnu”nu dizisinin sezon finalindeki Bihter ile Behlül’ün 5 dakika 30 saniye süren sevişme sahnesini ‘aşırı ölçüsüz’ ve “Türk aile yapısına aykırı” bulun RTÜK’e tepki bundan 34 yıl önce TRT’de yayınlanan ilk yerli dizi “Aşk-ı Memnu”nun yönetmeni Halit Refiğ’den geldi.

Magazin

SEYİRCİNİN AHLAK ANLAYISI FARKLI “Aşk-ı Memnu”nu dizisinin sezon finalindeki Bihter ile Behlül’ün 5 dakika 30 saniye süren sevişme sahnesini ‘aşırı ölçüsüz’ ve “Türk aile yapısına aykırı” bulun RTÜK’e tepki bundan 34 yıl önce TRT’de yayınlanan ilk yerli dizi “Aşk-ı Memnu”nun yönetmeni Halit Refiğ’den geldi. Refiğ, RTÜK’ün kararıyla ilgili ntvmsnbc sitesine açıklamalar yaptı.

Diziyi ilgiyle izlediğini söyleyen Refiğ, RTÜK’ten değil, seyirciden yana olduğunu söyledi: “Yönetmen Bihter
ile Behlül arasındaki ilişkiyi, yani 38 haftadır olması beklenen bir olayı, uzatabildikleri kadar yan olaylarla uzattı. Bu uzatma öyle şıp diye bir öpücükle bağlanacak bir uzatma değildi. ” RTÜK ile seyircinin ahlak anlayışı arasında büyük bir fark olduğunu belirten usta yönetmen sözlerine şöyle devam etti: “Dizi çok yüksek reyting yapmış. Demek ki seyircinin ahlak anlayışı ile RTÜK’ün ahlak anlayışı arasında epey büyük bir fark meydana gelmiş.

Bunun düşünülmesi lazım. Ben çoğunluktan yanayım. ” Kendi çektiği dizide Behlül ile Bihter’in vuslatını Halit Ziya’nın 1899 yılında kaleme aldığı tasvir neyse o tasvir içinde görüntülediğini belirten Refiğ, “Halit Ziya bu romanı yazdığı zaman Abdülhamid dönemi. Abdülhamid döneminde de şiddetli sansür olayı var. Onun için Halit Ziya, Bihter ile Behlül arasındaki cinsel ilişkiyi ne şekilde ifade etmiş ise ben de ona uygun kalarak görüntülemeye çalıştım” dedi.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: