SEZEN AKSU'NUN YENİ ALBÜMÜ YAKINDA ÇIKIYOR!

Sezen Aksu'nun yeni albümü Öptüm'de, Cemal Süreya'nın Sayım şiiri üzerine bestelediği bir şarkı da yer alıyor. Aksu önceki albümlerinde de pek çok şairi konuk etmişti

Magazin

SEZEN AKSU'NUN YENİ ALBÜMÜ YAKINDA ÇIKIYOR! Nasıl oluyor da Sezen Aksu, 35 yılı aşkın süredir her kesimden, her yaştan insanın hayatına kolayca sızmayı başarabiliyor? Duygusal yolculuklarında valizine bir Sezen şarkısı koymuş olan herkes, sorunun cevabını iyi bilir. Aşktan bahsederken sosyal mevzuları es geçmeyecek, aynı albümle dinleyicileri hem düğüne hem de cenazeye götürebilecek sahici duyguların peşinde olmayı seçti. Hepimizin ortak vicdanına, aklına ve kalbine değen şarkıları şiir gibi yazdı. Yazmakla kalmayıp yaşamımızı bir sözden geçirip güzelleştiren edebiyatçıların eserleriyle, müziğini buluşturdu. Minik Serçe son olarak, önümüzdeki günlerde çıkacak yeni albümü Öptüm için şair Cemal Süreya'nın Sayım şiirini besteledi. Diskografisine baktığımızda, Sezen Aksu'ya albümlerinde Türk edebiyatının değerli şairlerinin yol arkadaşlığı ettiğini görüyoruz...

CEMAL SÜREYA
Sayım
Sezen Aksu bundan 20 yıl önce verdiği bir röportajda Cemal Süreya'nın "Ayışığında oturuyorduk, bileğinden öptüm seni," diye başlayan şiirini bestelemek istediğini söylemişti. Aksu'nun hayranları yıllardır heyecanla beklediği şarkıdan umudu kesiyordu ki, nihayet Minik Serçe, Cemal Süreya'nın Sayım adlı şiirini bestelediğini müjdeledi.

YILDIRIM TÜRKER
Hiç Yara Almadan Aynadan Geçemezsin
Yazar, şair ve çevirmen Yıldırım Türker'in şarkı sözlerine ilk kez, Sezen Aksu Söylüyor albümünün şarkısı Kış Masalı'nda rastladık. Yaz, Bitmemiş Tango, Kırık Vals, Sor Beni şarkılarında yine Sezen Aksu'nun yakın dostu olan Türker'in imzası var. Türker'in tek şiir kitabı olan Cihangir Kedileri'nde bulunan ve aynadan yara almadan geçilemeyeceğini söylediği Benim Ablam şiiri de, Şarkı Söylemek Lazım albümünde Sezen Aksu tarafından bestelendi.

GÜLTEN AKIN
Deli Kızın Türküsü
Gülten Akın'ın, yaşamın büyük bir oyun olduğunu anlattığı Deli Kızın Türküsü adlı şiiri kadar etkileyicidir, Sezen Aksu'nun Bülent Özdemir'le bestelediği şarıkısı. Şarkıya, nüfus sayımındaki sokağa çıkma yasağını fırsat bilip bomboş İstanbul caddelerinde klip çeken Aksu, Akın'ın sözleriyle yitirmeye ve yeniden başlamaya hazır olanlara güç verir.

METİN ALTIOK
Kavaklar
Şair Metin Altıok'un Kavaklar şiiri, Onno Tunç bestesi ile Sezen Aksu 88 albümünde yer almıştı. Altıok'un Sivas Katliamı'nda yaşamını yitirdi. Bu acı olay üzerine Sezen Aksu, Deli Kızın Türküsü albümünde, Dua adlı şarkısını Metin Altıok başta olmak üzere bütün şairlere ithaf etti. Ne acıdır ki, şarkının bestecisi Onno Tunç'u da bir uçak kazasında kaybettik. Yani şarkının şairi de, bestecisi de artık hayatta değil.

MELİH CEVDET ANDAY
Şinanay
Onno Tunç'un bestelediği Melih Cevdet Anday şiiri; simitçisi, kahvecisi, Müslümanı, Yahudisiyle herkesin diline dolanmış bir Sezen Aksu şarkısı haline geldi. Şarkıdaki yandan çarklı ada vapurunda ise kiminin saçı uçtu, kimi lüküs kamarada oturdu.

MURATHAN MUNGAN
Eskidendi, Çok Eskiden
Türkiye'nin en üretken yazar ve şairlerinden biri olan Murathan Mungan, pek çok şarkıya söz verdi. Sezen Aksu'nun, bestelemeye çalıştığı Mungan'ın sözlerinin, Attila Özdemiroğlu'nun yaptığı beste ile uyduğunu fark etmesi üzerine, "Eskidendi, çok eskiden," diyen şarkısı ortaya çıktı.

NÂZIM HİKMET
Tenna
Aksu'nun müzikteki arayışının habercisi olan Deli Kızın Türküsü albümü ilk başta dinleyicileri şaşırtmış olsa da, albüm zaman içinde anlaşılıp sanatçının kariyerinin en önemli albümlerinden biri haline geldi. Nâzım Hikmet'in Tenna isimli rubaisi de Onno Tunç bestesi ve çok etkileyici bir Uzay Heparı düzenlemesiyle, bu albümde ses bulmuştu.

TURGUT UYAR
Denge
Türk şiirinin en önemli şairlerinden Turgut Uyar'ın Tel cambazının, tel üstündeki durumunu anlatır şiirdir adlı şiirini, Sezen Aksu Adı Bende Saklı albümünde Aykut Gürel ile birlikte besteledi. Şair, kimseye bulaşmadan yaşamaya çalıştığı ve herkese iyi niyetle gülümsediği bu şiirde "Benim dengemi bozmayınız," ricasında bulunur. Sözlere aynı hassasiyetle yaklaşan Sezen Aksu da, şarkının sonunu aslına uygun olarak şiir gibi okur. Bir dönem konserlerinde söylerken 'dumanı da caba' diyerek Aksu'nun sigarasını yaktığı şarkı, hayatı kendine göre yaşayanların başucu şarkısı.

KEMAL BURKAY
Gülümse Şair
ve yazar Kemal Burkay'ın Gülümse adlı şiiri, Sezen Aksu'nun satış rekorları kıran albümüne adını veren şarkısı oldu. Burkay'ın yalnızlık duygusunu anlattığı "Bir kedim bile yok," dizesi, dinleyicilerin içine işlemiş olmalı ki, bu şarkının üzerine pek çok hayranı sanatçıya kedi hediye etmişti. Şarkı, yıllardır Aksu'nun konserlerinde hep bir ağızdan söyleniyor.

ÜMİT
YAŞAR OĞUZCAN
Bir Türlü Karşıma Çıkmadın Namus
Ümit Yaşar Oğuzcan'ın mizahi bir şekilde kaleme aldığı namus kavramı, Arto Tunç'un hareketli bestesiyle oldukça esprili bir şarkı olarak, Aksu'nun Gülümse albümünde karşımıza çıktı. Yıllardır aradığı halde karşısına çıkmayan ve zengin, fakir kimseyi takmayan namusu tiye alan şarkının klibinde Sezen Aksu, bir hayat kadınını canlandırmıştı.

YUNUS EMRE
La İlahe İllallah
Işık Doğudan Yükselir albümünün bir önemli ismi de Yunus Emre. Emre'nin La İlahe İllallah adlı eserini besteleyip seslendiren Sezen Aksu, böylece diskografisine çok farklı bir şarkı katmış oldu.

SABAHATTİN ALİ
Çocuklar Gibi
Minik Serçe, Sen Ağlama albümünde, Ali Kocatepe'nin bestelediği iki Sabahattin Ali şiirini seslendirdi. Bunlardan ilki; sevişen yaramaz çocuklar gibi aşkını anlatan Çocuklar Gibi şarkısı. Diğeri de şehirlerden ve insanlardan uzak olanların şarkısı Dağlar Dağlar. Sabahattin Ali'nin her iki şiiri de, unutulmaz Sezen Aksu şarkıları arasındadır.

MEVLANA
Şimdi Yeni Şeyler Söylemek Lazım
Sezen Aksu'nun, Anadolu mozaiğini yansıttığı Işık Doğudan Yükselir albümünde yer verdiği en önemli isimlerin başında Mevlana Celaleddin Rumi geliyor. Mevlana'nın dünü geride bırakıp yeniye açılmanın önemini anlattığı Yeniliğe Doğru eseri, Arto Tunç bestesi ile dinleyenlere huzur veren bir Sezen Aksu şarkısı haline geldi.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: