SİBEL CAN: ŞARKILARIMI BÜTÜN DÜNYA DİNLEYECEK!

"Seyyah" adlı yeni albümüyle müzik piyasasını hareketlendiren Sibel Can, "photoshop" tartışması başlatan son fotoğraflarından albümünün perde arkasında yaşananları anlattı.

Magazin

SİBEL CAN: ŞARKILARIMI BÜTÜN DÜNYA DİNLEYECEK! “Seyyah” albümünü ne kadar zamanda hazırladınız?

- Yaklaşık bir yıl boyunca üzerinde çalıştığım bir albüm. İlk şarkım "Eloğlu"nu Gülşah Tütüncü’den aldım. Hareketli, cıvıl cıvıl bir şarkı dinlemeye gitmiştim, ama o şarkıyı duyunca çok hoşuma gitti. Sözü ve melodisi çok etkiledi beni.

Sizin, Sezen Aksu ile şarkı seçimleriniz de hep çok enteresan oluyor. "Beyaz Sayfa"yı Sezen Hanım’ın evinde dinlerken neler yaşandı?

- Yok, evde değildik. Sezen’de şarkının melodisi hazırdı ama söz bir türlü çıkmıyordu. Ondan haber bekliyordum. Londra’ya, Melisa’nın yanına gitmiştim. Telefonum çaldı, baktım Sezen arıyor. “şarkının sözünü yazdım” dedi. O sırada da inanılmaz kalabalık bir caddede yürüyorum. Melisa’yı kuaföre bırakmıştım; manikür-pedikür oluyordu. Ben de kendime bir şeyler almak için dışarı çıkmıştım. Sezen arayınca, her zaman olduğu gibi benim için dünya durdu. Etrafımdan bir sürü insan geçiyor ama ben ne kimseyi duyuyorum ne de görüyorum. Telefonun diğer ucundan Sezen şarkının sözlerini okumaya başladı. Allah!

Gülşen size hep slow şarkılar verirdi. Ama "Suistimal" kıpır kıpır, herkesi oynatıyor.

"Suistimal" en son aldığım şarkı. Gülşen, parçanın üzerinde çok uzun süre çalıştı. O da, ben de hareketli bir parça olmasını istiyorduk. Gülşen’in slow parçaları çok güzel. Ama hareketli şarkılarda da çok başarılı. Güzel denk düştü.

"Suistimal" başta olmak üzere bütün şarkılar çok kısa sürede sevildi. Siz sahnede okurken, seyirci de oturduğu yerden size eşlik ediyor. 15 günde bunu nasıl başardınız?

- Evet, doğru söylüyorsun. şarkılar herkes tarafından çok kısa zamanda ezberlendi. Açıkçası ben de çok şaşkınım.

Kenan Doğulu’nun "Hançer" şarkısı da olay oldu. Böyle bir ilgi bekliyor muydunuz?

Kenan, şarkıyı Los Angeles’tan mail’le gönderdi. Dinler dinlemez "Tamamdır, bu!" dedim. ıki şarkı daha göndermişti ama "Hançer" beni çok vurdu.

Peki Kenan Doğulu ile düet fikri nasıl doğdu?

O düet bana tam sürpriz oldu. Kenan, şarkıyı gönderdiğinde öyle bir bölüm yoktu. Amerika’dan döndü ve o kısmı seslendirdi. Sonradan okudu yani. Kenan ile aynı şarkının içinde olmak çok güzel.

SONER ORKESTRAMDA GİTAR ÇALIYORDU

Son yılların en başarılı bestecilerinden Soner Sarıkabadayı da size iki şarkısını verdi.

Evet, bizim onunla çok farklı bir yolumuz var. Birlikte dört yıl aynı sahneyi paylaştık. Soner benimle çalışıyordu.

Vokalistiniz miydi?

Hayır. Gitar çalıyordu. Uzun zaman birlikte çalıştık.

"Seyyah" kelimesi Sibel Can için ne ifade ediyor?

Bütün parçalarım gönülden gönüle gezecek. Sadece ülkemizde değil, bütün dünyada şarkılarım dilden dile dolaşacağı için, albüm ismi olarak “Seyyah”ı düşündüm!

MELİSA SAHNEDE BANA EŞLİK ETMEK İSTİYOR

Oğlunuz Emir’in favori parçası hangisi?

Emir, Soner Sarıkabadayı hayranı. "Arası Yok mu?" ve "Son Vapur"a bayılıyor.

Peki Melisa?

Gülşen’in "Suistimal"i ve Sinan’ın "Yok Yok"unu seviyor. Hareketli parçaları beğeniyor.

Engincan, hangi şarkıyı beğendi?

Engincan, "Seyyah"ı çok beğeniyor.

Melisa keman çalmaya devam ediyor mu?

Zaman zaman çalıyor. Tek hayali bana sahnede eşlik etmek.

Albüm kartonetindeki kıyafetleriniz çok iddialı.

Yeni bir marka ile çalıştım. Son derece güzel kıyafetler. Ama bu fotoğraflar kimseye yetmedi, yeni bir çekim daha yapacağım.

Çok merak ediyorum. "Kaşıkçı Elması" fikri nasıl oluştu?

Kıyafetlerimi aldığım markanın showroom’unda İsmail Acar’ın tabloları vardı. O resmin önünde fotoğraf çekilince, böyle bir fikir çıktı ortaya.

BANADA HERKES KADAR PHOTOSHOP YAPILDI

Fotoğraflarınızdaki photoshop çok konuşuldu. Ne diyeceksiniz?

Fotoğraflarda herkese yapılan photoshop bana da yapıldı. Bu çok doğal. Dünyada da yapılması gerekenler yapılıyor. Daha çektireceğim, yeni başladık!
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: