“Sibel” Palm Springs'te Hollywood'la buluştu!

Sibel, Oscar’da yarışacak yabancı filmleri Hollywood’la buluşturan Palm Springs Film Festivali’nde görücüye çıktı. Kırktan fazla uluslararası festival gezen Sibel, beğeniyle karşılanmaya devam ediyor. Damla Sönmez’in ödüllü performansıyla adından söz ettiren film, 22 Şubat’ta Türkiye’de vizyonda!

Kültür-Sanat

“Sibel” Palm Springs'te Hollywood'la buluştu! Dünya prömiyerini yaptığı Locarno Film Festivali’nden üç ödülle birden dönen, kırktan fazla uluslararası festival gezen Sibel, festival yolculuğuna 30. Palm Springs Film Festivali’yle devam ediyor. Oscar’da yarışacak yabancı filmleri Hollywood’la buluşturan etkinlik olarak bilinen Palm Springs Film Festivali, bu sene Oscar adaylığı alması beklenen Olivia Colman, Glenn Close ve Timothée Chalamet gibi oyunculara açılış töreninde özel ödüller takdim etti. Birçok uluslararası festivalden ödüllerle dönen, yurtdışında hem eleştirmenlerin hem de izleyicilerin büyük beğenisiyle karşılanan Sibel, 27 Aralık’ta Almanya’da başladığı yurtdışı vizyon yolculuğuna Mart’ta Fransa’da devam edecek. Sibel, Türkiye’de 22 Şubatta vizyona giriyor.

“Bir kadının özgürleşme hikâyesi”


Gösterildiği festivallerde ilgiyle karşılanan Sibel, dünyanın dört bir tarafındaki eleştirmenlerden olumlu eleştiriler almaya devam ediyor. Sinema sektörüne yön veren en önemli yayınlardan Screen’de çıkan eleştiri Sibel’i şöyle tanıtıyor: “Damla Sönmez’in çarpıcı performansıyla dikkat çeken, Çağla Zencirci ve Guillaume Giovannetti’nin yeni filmi Sibel, bir kadının özgürleşme hikâyesini tatmin edici bir şekilde anlatıyor.”

Cineuropa ise Sibel’i günümüzde geçen bir Jeanne d’Arc öyküsü olarak tanımladıktan sonra, filmin evrensel bir mesaja sahip olduğunun altını çiziyor. ABD’deki ünlü The Film Stage sitesi ise ise Sibel için şöyle diyor: “Sırtında tüfeği, kırmızı botları ve tülbenti ile kurt avlamaya çalışan Sibel, Kırmızı Başlıklı Kız’a benzer mitolojik bir karakteri anımsatsa da, film günümüze dair çarpıcı tespitlerde bulunuyor.”

Sibel filminin afişi yayınlandı!

Sibel filminin afişi yayınlandı!Filmin Konusu

25 yaşındaki Sibel, Karadeniz’in ıslık diliyle konuşulan, küçük bir köyünde babası ve kız kardeşiyle yaşamaktadır. Çocukluğunda geçirdiği hastalık sebebiyle konuşamayan, çevresiyle ıslık diliyle anlaşan Sibel’in hayatı tarla, orman ve ev arasında geçer. Köyde kendini yalnız ve dışlanmış hisseden genç kadın, gizemli bir kurdun peşindeyken, bir gün ormanda saklanan Ali adında bir yabancıyla karşılaşır. Sibel, Ali'yle iletişim kurmaya başlayınca, içinde gizlenen gücü fark edecektir.

Gösterildiği her yerde büyük bir ilgiyle karşılanan Sibel, 22 Şubat’ta Türkiye’de vizyona giriyor.

Bunlarda ilginizi çekebilir: