Sigara karşıtlarının zaferi!

Avustralya sigara ile mücadelede bir adım daha öteye gidiyor.

Yaşam

Sigara karşıtlarının zaferi! Avustralya sigara ile mücadelede bir adım daha öteye gidiyor. Bundan böyle sigaralar üzerinde uyarıcı fotoğrafların bulunacağı tek tip bir ambalaj içinde satılacak. Avustralya'da sigara ile mücadelede sert önlemler alınmasını öngören yasal düzenlemeye Yüksek Mahkeme'den onay çıktı. Tütün şirketlerinin itirazını geri çeviren Avustralya Yüksek Mahkemesi, sigara paketlerinin üzerine sigaranın zararlarına dikkat çeken uyarıcı büyük fotoğrafların basılmasına ve marka isimlerinin de pakette küçük bir boyutta yer yerilmesine yeşil ışık yaktı.

Avustralya hükümeti tarafından hazırlanan yeni yasal düzenlemenin 1 Aralık'ta yürürlüğe girmesi gerekiyor. Yeni kurallar uyarınca, tütün şirketleri ürettiği sigaraları tek tip yeşil bir paket içinde satışa sunabilecek. Yeşil paketlerin üzerinde de marka yerine uyarıcı fotoğraflar yer alacak. Tüketicinin dikkatini sigaranın zararlarına çekmek için zarar görmüş organların ya da sigaradan sağlığını yitirmiş insanların fotoğrafları paketlere basılacak.

Sağlık Bakanı Tanya Plibersek, Yüksek Mahkeme'nin kararını yakınlarını sigaranın neden olduğu hastalıklar nedeniyle kaybeden ailelerin zaferi olarak nitelendirdi. Plibersek, Avustralya'da her yıl 15 bin Avustralyalı'nın başta akciğer kanseri olmak üzere sigaranın sebep olduğu hastalıklar nedeniyle öldüğünü belirtti.

Devlet kampanyaları destekliyor

Avustralya'da hükümet sigarayla mücadele çerçevesinde yoğun bir kampanya yürütüyor. Sigaranın zararlarına dikkat çeken spotlar ve afişlere sık sık yer verilen ülkede, sigara reklamlarında da 30 yaşının altındaki kişilerin oynatılmasına izin verilmiyor. Ayrıca 30 yaşın altındakiler restoran, kafeterya ve sinemalardaki sigara içilen alanlara giremiyor.

Ülkede arabada çocuk varken sigara içilmesi ise suç kapsamına giriyor. İşverenlerin sigara içmeyen kişileri tercih edeceğini belirten ilanlar da oldukça yaygın.

Önlemler daha da sertleşebilir

Sydney Üniversitesi Toplum Sağlığı Uzmanı Simon Chapman, ülkede sigara karşı alınan önlemlerin daha da sertleştirilebileceğine dikkat çekti. Chapman, sigaranın önce eczanelerde satılmaya başlayacağını, 10 - 15 yıl içinde de yasaklanacağını tahmin ediyor.

Avustralya'da sigara içenlerin haklarını savunan bir grup da alınan kararların değiştirilmesini sağlamak için imza toplamaya çalışıyor.

Şikayetleri geri çevrildi

British American Tobacco, Imperial Tobacco, Philip Morris ve Japan Tobacco adlı tütün şirketleri Avustralya'da hükümetin aldığı önlemlerin iptal edilmesi için Yüksek Mahkeme'ye başvurmuştu. Şikayette bulunan firmalar, kullanılan sigara ambalajlarının gençleri etkilediği ya da sigara içmeyi teşvik ettiğine dair bir kanıt olmadığını savunmuştu. Sigara şirketleri ayrıca tek tip ambalajın kaçakçılığı artıracağını kaydediyor.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: