SİGARA YASAĞI VE DOMUZ GİRİBİ AVM'LERİ VURDU!

Ankara Giyim Sanayicileri Derneği (AGSD) Başkanı Canip Karakuş, kapalı alanlarda sigara yasağının ardından, domuz gribi nedeniyle halkın kapalı alanlara girmeme eğiliminin Alışveriş Merkezleri'ndeki (AVM) mağazaları ve restoranları vurduğunu söyledi.

Magazin

Sigara yasağının yumuşatılmaması ve AVM'lerdeki mağaza kiralarının düşürülmemesi halinde bu tür ticaret merkezlerinden çıkışların başlayacağı uyarısını yapan Karakuş, buna ek olarak medyada yer alan abartılı domuz gribi haberlerinin de bavul ticaretini olumsuz etkilediğini söyledi.

Karakuş, kapalı alanlarda uygulanan sigara yasağından yiyecek içecek sektöründe çalışan ticaret erbabının son derece şikayetçi olduğunu, bu iş yerlerinde yüzde 50'leri aşan oranda ciro kayıpları meydana geldiğini söyledi. Buna ek olarak domuz gribinin yaşattığı endişe nedeniyle, kapalı alanlara girmekten kaçınma eğilimine giren tüketicilerin AVM mağazalarındaki cirolarda önemli düşüşlere neden olduğunu kaydeden Karakuş, ''Bu iki kriz, küresel krizden daha fazla etki yarattı'' şeklinde konuştu.

Karakuş, şunları söyledi:

''Alışveriş merkezlerindeki iş yeri sahipleri tam anlamıyla köşeye sıkışmış durumda. Sigara yasağı ve domuz gribi nedeniyle girişlerde çok önemli düşüşler yaşanıyor. AVM işletmecileri kiraları düşürmezlerse anahtarları teslim etmek zorunda kalacağız. Ayrıca hükümetin bir an önce sigara yasağındaki ağır koşulları yumuşatması lazım. Bu konuda açılım şart.''

''DOMUZ GRİBİ HABERLERİNDE KANTARIN TOPUZU KAÇTI''

Rusya ve Kafkasya ağırlıklı bavul ticaretinin, son günlerdeki grip haberlerinden olumsuz etkilendiğini ve bavul ticareti yapanların Türkiye'den mal almaktan kaçındıklarını dile getiren Karakuş, ''Domuz gribi haberlerinde kantarın topuzunun kaçmaya başladı'' dedi.

Karakuş, bavul ticareti için Türkiye'den mal alan yabancıların telefon açarak haberlerin doğru olup olmadığını sordukları ve endişelerini ilettiklerini, bir bölümünün de mal alımlarını başka ülkeler kaydırdıklarını bildirdi.

Bunlarda ilginizi çekebilir: