Sigara yasak ama nargile hala serbest!

Sağlığa Evet Derneği yaptığı araştırmada yasak olmasına rağmen kapalı alanlarda nargile içildiğini tespit etti.

Yaşam

Sigara yasak ama nargile hala serbest! Sağlığa Evet Derneği, yaptığı araştırmada çok ilginç sonuçlara ulaştı. İstanbul’da, Tütün ve Alkol Düzenleme Kurumu tarafından nargile sunum ruhsatı verilmiş 128 işletme araştırma kapsamında incelendi ve işletmelerin %73.4'ünde sigaranın, %78'inde ise nargilenin kapalı alanda içildiği saptandı. Tütün ve Alkol Düzenleme Kurumu tarafından ruhsatlandırılan bu işletmelerin %43’ünde hiç açık alan bulunmadığı da ortaya çıktı. %69’unda ise kapalı alan sayılan ‘açılır-kapanır’ panellerle ayrılmış bölümler olduğu görüldü.

Sağlığa Evet Derneği Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı, yaptığı açıklamada "bu işletmelerin hiçbirisine ruhsat verilmemeliydi” dedi ve “Çok açık ki nargile kafeler, sigara yasaklarını delmek için paravan rolü görmektedir. Daha önemlisi fiziki olarak açık alanı olmayan işletmeye nargile sunma yetkisinin verilmesi kanunun hiçe sayılmasıdır. Dumansız hava sahasının nargile uğruna kurban edilmesine izin veremeyiz" diye konuştu.
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: