SILA DÜNYAYA AÇILIYOR

DRUM, ses getiren etkinliklerine bir yenisini daha ekliyor. Farklı kültürler arasında hoşgörü ve saygının temel ilkeler olması için müziğin birleştirici gücünü kullanan DRUM, Sıla ve Latin grubu Ciclon'u bir araya getirdi. Ekip ilk röportajlarını Şamdan Plus'a verdi

Magazin

SILA DÜNYAYA AÇILIYOR Müziğin birleştirici gücünü kullanarak ortak bir kimlik oluşturma amacına hizmet eden DRUM'un kurucusu ve fikir annesi Zeynep Dereli, DRUM'un yapı taşının müzik aracılığıyla diyalog, saygı ve anlayıştan oluştuğunu dile getiriyor. Bu bakış açısıyla ortaya çıkan Sıla-Ciclon projesinde müzik prodüktörlüğünü Ozan Doğulu'nun üstlendiği 'Shakear' adlı albüm, önümüzdeki hafta Türkiye'de ve ardından da tüm dünyada satışa sunulacak. Albümde bir Türkçe, bir İspanyolca ve iki de Türkçe-İspanyolca olmak üzere toplam dört şarkı yer alıyor.

EVRENSEL DİL MÜZİK
* DRUM ile Sıla'nın işbirliği nasıl başladı?
Sıla: Albümün prodüktörü Ozan Doğulu vesilesiyle oldu. Kendisi DRUM ekibinden ve Latin projeleri olduğundan bahsetti. Onların dört şarkısına Türkçe söz yazdım. Evrensel bir dil olan müzikte buluştuk. Onlar şarkıları Türkçe, ben İspanyolca söyledim.
Zeynep Dereli: Önce Ozan Doğulu ile bu işi yapmaya karar verdik, Ciclon'la anlaştık. Bir kadın sanatçı gerekiyordu. Sıla'nın elektriği ile bu fikirde birleştik.

KÜLTÜR BULUŞMASI
* Ciclon bu işbirliğini nasıl değerlendiriyor?
Carlos Oliverra: Kuruluşun sosyal sorumluluk ayağının bulunması, UNICEF'e olan desteği, pozitif çalışmaları bizi çok etkiledi. Bu işbirliğini, kültürlerarası başarılı bir projede buluşma olarak değerlendirebiliriz.

* Albümün sound'unu nasıl oluşturdunuz?
Sıla: İlk önce Ciclon'un altyapıları geldi. Altyapı çalışmaları zor ve oldukça kalabalık bir çalışmadır. Onların üzerine bazı çalışmalar yaptık. Türkçe sözlerin yanında Türk enstrümanlarını kullanarak, kimsenin kulağını da rahatsız etmeden biraz kafa patlatmak gerekti. Çok eğlenerek çalıştık ama ciddiyetimizi de bozmadan işimizi tamamladık.

* Bu projenin devamı nasıl olacak?
Z.D.: Projenin devamı olarak albümden sonraki aşamada öncelikle konser serilerinin devrede olması gerekir diye düşünüyoruz. Yazın birçok farklı yerde konserlerle hep beraber olmayı planlıyoruz. Albüm bu çalışmanın ilk ayağı. Önemli bir vesile olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle konserlerin izlenmesi en büyük etkiyi yaratacaktır. İnşallah bu şekilde bu yaz altı-yedi konserlik bir organizasyon planlıyoruz.

KONSERLER YAPILACAK
* Ülkemizde ve dünyada piyasaya sunulacak albümün tanıtım çalışmalarını nasıl planladınız?
Z.D.: Klibimizi Murad Küçük çekiyor. Klip, birbirinden farklı kültürlerin buluşmasını gösteren öğeleri içerecek. 26 Nisan akşamı Ghetto'da albümün tanıtım konserini düzenliyoruz. Ardından da yurtiçi ve yurtdışı konserlerimiz olacak.

* Bu albümle hedefiniz nedir?
Z.D: DRUM'un her zamanki hedefi. Yani, kültürleri müzik ortak paydasında diyalog, saygı ve anlayışla buluşturmak. Sıla ve Ciclon ile Çeşme'ye gittiğimizde gördüm ki müzik başladığında bir anda insanlar arasında bir kaynaşma oluyor. Hiçbir şey konuşmaya gerek yok. Müzikle ortak bir dil devreye giriyor.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: