SİNEMANIN YENİ KRALI LEONARDO DI CAPRIO

Bir haftadır vizyonda olan 'The Inception'ın başrol oyuncusu Leonardo di Caprio, kendisine biçilen 'yakışıklı jön' imajını elinin tersiyle itti. Zor rollerde kendisi ispatlayan 36 yaşındaki oyuncu, birçok sinema eleştirmeni tarafından 'sinemanın yeni kralı' olarak görülüyor..

Magazin

SİNEMANIN YENİ KRALI LEONARDO DI CAPRIO Hollywood'ta yavaş ve emin adımlarla ilerleyen ve genç yaşında en tepeye tırmanmayı başaran bir isim varsa, o kişi hiç kuşkusuz Leonardo di Caprio! Henüz 36 yaşında olan di Caprio, Temmuz ayında vizyona giren son filmi 'The Inception' ('Başlangıç') ile, sinemanın ustaları arasındaki yerini sağlamlaştırdığını bir kez daha gösterdi.

JÖN ROLLERİNDEN SIYRILDI
The Guardian gazetesinin yazdığı gibi di Caprio, yakışıklı jönler kategorisinden kendini sıyırmayı başardı. Ve son filmiyle birçok sinema eleştirmenin de fikir birliğine vardığı gibi Hollywood'un yeni kralı olmayı başardı. Di Caprio risk almaktan korkmadı. Birbirine benzer rollerde oynamak yerine, sinemadan tamamen silinmeyi bile göze alarak birbirinden farklı ve zor rollerde oynamayı tercih etti. Bu rollerin peşinden koştu.

AİLENİN TEK ÇOCUĞU
Bebeksi yüzüne ve kariyerinin ilk yıllarında perdede canlandırdığı romantik ve gözü yaşlı karakterlerin aksine Leonardo di Caprio, çocukluğundan itibaren asi ve başkaldıran bir kişi oldu. Onun bu güçlü karakterinin temelleri Los Angeles'ın fakir bir mahallesinde atıldı. Di Caprio, 1974 yılında göçmen kökenli bir ailenin ilk (tek) çocuğu olarak dünyaya geldi. Bir yaşındayken anne ve babası boşanma kararı aldı. Babası çizgi roman çizen bir hippi, annesi de devlet dairesinde sekreterlik yapan açık fikirli bir kadındı.

BEŞ YAŞINDA TELEVİZYONDA
Boşanmalarına rağmen dost kalmayı başaran ve oğullarının sanatla ilgilenmesini destekleyen ailesi sayesinde oyunculukla tanıştı. 3 yaşındayken reklam filmleri için çekimlere gitmeye başladı. 5 yaşındayken 'Romper Room' adlı bir TV programında ilk kez oyunculuğu denedi.

HIRSINDAN GÜNLERCE AĞLADI
Ancak bu hırslı çocuk için işler hep istediği gibi gitmedi. 10 yaşındayken bir deneme filmi çekimine giden ve olumsuz yanıt alan di Caprio, hırsından günlerce ağladı. Katıldığı seçmelerde birçok kez reddedildi. Hem de kadınları kendine hayran bırakan fiziği yüzünden! Küçük Leonardo'nun saç şeklini, ten rengini, bakışlarını, yüz hatlarını hatta ismini bile beğenmeyenler çıktı. Di Caprio, 10 yaşında oyunculuktan vazgeçti.

20 YAŞINDA DÖNÜM NOKTASI
Ama ailesi zorla küçük Leo'yu 12 yaşında bir oyunculuk ajansına yazdırdı. İlk ciddi oyunculuk denemesini 14 yaşında, 'Parenthood' isimli dizide yaşadı. Ardından birkaç dizide daha yardımcı rollerde yer aldı. Onun kariyerinde ilk dönüm noktası 1996 yılında başrolünde yer aldığı 'Romeo&Juliet' oldu... Di Caprio henüz 20 yaşındaydı... Ve tüm dünya yeni yıldızı parlayan bu jöne aşık oldu.

GELEN TEKLİFLERİ REDDETTİ
Di Caprio bir yıl sonra, ücretini 20 kat artırmasını sağlayan 'Titanic'te yer aldı. 'Titanic', genç oyuncu için tam bir dönüm noktasıydı. 21 yaşındaki Leonardo, artık film başına 20 milyon dolar alan bir yıldız olmuştu. Evine resmen senaryo yağıyordu. Oysa o, Hollywood'un kendisine uygun gördüğü 'yakışıklı jön' rolüne sıkışmamayı tercih etti ve gelen tekliflerin birçoğunu elinin tersiyle itti.

ROBERT DE NIRO'NUN İZİNDE
Genç oyuncu, 'En İyi Erkek Oyuncu' dalında Altın Küre aldığı 'The Aviator', 'The Beach' ve 'Blood Diamond' filmlerinde di Caprio resmen oyunculuğuyla döktürdü. 'Karanlık roller'e daha fazla konsantre olmak isteyen di Caprio, şimdiden birçok ünlü aktöründen daha çok film teklifi almış deneyimli bir oyuncu. Di Caprio aynı hayranı olduğu Robert de Niro gibi Hollywood'a ismini 'iyi bir oyuncu' olarak altın harflerle yazdırmak istiyor.

EN GÜZELLER HEP ONU SEÇTİ
Leonardo di Caprio, başarıları ve yakışıklılığıyla olduğu kadar hayatına giren iki kadınla da erkekleri kıskançlıktan çatlattı. Hollywood'da ilk ünlenmeye başladığı yıllarda Kristen Zang ve Emma Miller isimli iki mankenle birlikte olan di Caprio, 2001 yılında Brezilyalı model Gisele Bündchen ile bir ilişkiye başladı. 2005 yılına kadar birlikte olan iki ünlü isim sessiz sedasız bir şekilde ayrıldı. Aynı yılın kasım ayında di Caprio, İsrailli model Bar Rafaeli ile aşka yelken açtı.

SAYILARLA LEO
11 yaşındayken annesiyle birlikte gittiği oyuncu menajeri ismini 'Lenny Williams' olarak değiştirmek istedi.
19 yaşındayken 'This Boy's Life' isimli filmdeki rolüyle Oscar'a aday gösterildi. 3 kez Oscar'a aday gösterildi. Hiç Oscar almadı.
Kariyeri boyunca 20 ödül aldı.
31 filmde yer aldı. 7 filme prodüktör olarak imza attı.
People Dergisi'nin 'Dünyanın en güzel 50 insanı' listesine seçildi.
'1990'ların Top 10 Box Office Starları' listesinde 6. sırada yer aldı.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: