Sırt ağrılarının nedeni ve korunma yolları!

Sırt ağrılarının en büyük sebebi omurganın her iki yanında bulunan kasların gerilmesidir. Bu gerilmenin ilk ana sebebi strestir. Yoğun iş temposunda en çok yaşadığımız sıkıntılardan biri sırt ağrılarıdır. Araştırmacılar yaptıkları araştırmalarda her beş insandan birinin sırtının ağrıdığını saptadılar. Önemsemeyerek çekmeye devam edilen bu ağrılar günlük yaşamda iş kaybına sebep olduğu gibi ruhsal olarak da canınızı sıkar.

Yaşam

Sırt ağrılarının nedeni ve korunma yolları! Bu sırt ağrılarının bazısı bel fıtığı, bazısı kas incinmesi gibi nedenlerle görülebilir ama bazen de kalp hastalıkları be omurga eğriliği gibi sorunların habercisi de olabilir. Sırttaki kasların gerilmesi ile duyulan ağrılar başladığında can sıkıcı olmaya başlar. Şayet sorununuzun ne olduğunu biliyorsanız ona göre hareket ederek bu ağrıları hafife indirmeye çalışmanız en doğrusudur.

Sırt ağrısına sebep olan etkenlerin en başında masa başında çalışmak gelir. Son yıllarda neredeyse herkesin kullandığı bilgisayarlar buna ilk sebeptir. Boyun fıtığı da sırt ağrısına sebep olabilir. Kalp, akciğer ve safra kesenizde hastalıklar olabilir. Bel ağrısına bacaklarda güçsüzlük ve uyuşma eşlik ediyorsa bel fıtığıdır. Skolyoz adı ile bilinen ve omur eğriliği olarak adlandırılan ve tedavisi uzun zamanlar hastalık da olabilir.

Yapılması gereken ilk olarak bu ağrıya neyin sebep olduğunu bulmak. Sonrasında ağır bir tedavi şekli gerektirmiyorsa oturuşunuza dikkat etmeniz ilk şarttır. Güneş, deniz, kum ve kaplıca gibi sıcak kapsayan şeyler çok faydalıdır. Ve sırt ağrısı olanlar sırtını mutlaka soğumaktan korumalıdır. Kilo vermek, sırt üstü yüzmek ve yoga, pilates gibi sporlarla uğraşmak da sırt ağrısını hafifletir.

YAZI: KAMURAN AKDEMİR
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: