Soğuk hava ellerde egzama nedeni!

Kış aylarında korunmayan ellerde, soğuk hava nedeniyle egzama oluşabileceği bildirildi.

Yaşam

Soğuk hava ellerde egzama nedeni! Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Uzm. Dr. Sezin Fıçıcıoğlu, tıp fakültesinde düzenlediği basın toplantısında, kış aylarında deri rahatsızlıkları açısından en çok ellerde görülen egzamalara rastlanıldığını söyledi. Soğuktan en çok kadınların ciltlerinin olumsuz etkilendiğini belirten Fıçıcıoğlu, şöyle konuştu:

"Soğuk havalarda kadınlarda özellikle en çok el egzamasına rastlanılıyor. Soğuğun deride yaptığı etki nedeniyle çatlamalar olabiliyor. Sadece soğuk hava değil kış aylarında musluktan akan soğuk sular da derideki rahatsızlıkları tetikliyor. Deri tabakasının eski noktasına gelmesi için en önemli şey nemlendiriciler. Sıvı sabun çok tavsiye etmiyoruz, bunun yerine kalıp sabunları öneriyoruz. Eller ve yüzler soğuktan çok etkilenmişse bununla ilgili ilaçlı tedaviye başlıyoruz."

"ELDİVEN TAKMA ALIŞKANLIĞI KAZANILMALI"

Fıçıcıoğlu, soğuk bölgelerde ciltteki çatlamaların yanı sıra parmaklarda oluşan morluklarla kendisini gösteren rahatsızlıkların da baş gösterdiğini söyledi.

Güneydoğu, Doğu Anadolu bölgeleriyle Trakya'da, kış aylarında en çok el ve ayak parmaklarında kızarıklık ve morlukla başlayan rahatsızlıklara rastladıklarını dile getiren Fıçıcıoğlu, şöyle devam etti:

"Kızarıklık ve morlukla başlayan bir rahatsızlık. Ellerimiz şişiyor. Bu yüzden soğuğa karşı kendimizi korumamız gerekiyor. Türk halkı olarak çok eldiven giyme alışkanlığımız yok. Özellikle dışarıda çalışan kişiler mutlaka eldiven giymeliler. Nemlendirici kremler kullanılmalı. Cildi temiz tutmak ve fazla makyaj yapmaktan kaçınmak da önemli."
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: