Soğuk havalarda kuruyan ve çatlayan eller için neler yapılmalıdır?

Soğuk havalarda kuruyan ve çatlayan eller için ne yapılmalıdır? Detaylar haberimizde...

Kadın

Soğuk havalarda kuruyan ve çatlayan eller için neler yapılmalıdır? Havaların soğuduğu şu günlerde en sık karşılaştığımız sorunlardan biri cilt kuruluğudur. Bu cilt kuruluğu en çok ellerimizi etkiliyor, kurumanın yanı sıra çatlaklar oluşmasına sebep oluyor. El kuruluğu için krem sürseniz bile anlık çözüm dışında elleriniz kurumaya devam edebilir. Bu nedenle el kuruluğunun en iyi çözümü evde yapacağınız doğal yöntemlerdir. İşte evde uygulayabileceğiniz doğal yöntemler...

Nemlendirici özellikli sabun kullanın
Soğuk havaların yanı sıra ellerinizi sık sık yıkamak da kurumasına ve çatlamasına sebep olabilir. Bunu önlemek için kullandığınız sıvı sabunun yerine, nemlendirici özelliğe sahip olan sabunları tercih edin. Kimyasal maddelerin kullanıldığı sabunlar yerine doğal sabunları kullanmaya özen gösterin. Böylece sık sık yıkamak veya soğuk havalara maruz kalmak ellerinize daha az zarar verecektir.

Zeytinyağı bire birdir
Zeytinyağı antioksidan özelliği ve sağlıklı yağ asidi içeriği ile kuru ellerinizin yardımcısı olacaktır. Zeytinyağı cildinizi yumuşak ve nemli tutar. Günde iki kez 5 ila 10 dakika arası süreyle ılık zeytinyağı ile ellerinize masaj yaparak yumuşak ve pürüzsüz ellere sahip olabilirsiniz. Bu yöntemi, zeytinyağını kullanmadığınız bir şişeye koyarak, gün boyu yanınızda taşıyıp basit bir hale getirebilirsiniz.

Muzun nemlendirici özelliğinden yararlanın
Ne kadar ilginç gelse de olgun bir muz, nemlendirici özelliğe sahiptir. Bu sayede kuru ve sert cilt için harika bir nemlendirici yerine geçmektedir. Küçük bir parça muzu çatalla ezin ve püre yapın. Daha sonra ellerinize uygulayın ve yarım saat bekletip ılık suyla yıkayın. Ardından nemlendirici el kreminizi sürebilirsiniz. İkinci yöntem ise; püre yapılmış muza, biraz bal ve zeytinyağı ekleyin ve karıştırın. Ellerinize uygulayıp, 15-20 dakika bekletin. Daha sonra soğuk su ile ellerinizi yıkayın.

Limon suyu iyi bir temizleyicidir
Limon suyu, her ne kadar cildi kurutan bir besin gibi görünse de, yumuşatmaya ve ellerin pürüzsüz olmasına yardımcı olan iyi bir temizleyicidir. Aynı zamanda, limon suyu renk açıcı özelliği sayesinde ellerinizdeki lekelerin renginin açılmasında yardımcı olur. Eşit miktarda limon suyu, bal ve karbonatı karıştırın. Bu karışımı ellerinize uygulayın ve yaklaşık bir dakika masaj yapıp, 5 dakika bekleyip, ılık su ile ellerinizi yıkayın. Bu yöntemi haftada bir veya iki kez uygulayabilirsiniz.

Aloe vera nemi korur
Aloe vera, kuru ve yıpranmış cilt üzerinde nemi korumaya yardımcı olur. Taze aloe vera yaprağını uzunlamasına kesip içinden jelini çıkarın. Ellerinize uygulayın ve birkaç dakika hafifçe masaj yapın. Daha sonra 10-15 dakika süre ile bekletin ve ılık su ile d urulayın. Günde 1-2 kez uygulayabilirsiniz.

Yulaf ezmesini de deneyin
Yulaf ezmesi, kuru, sert ve pürüzlü eller için bir diğer doğal çözümdür. Yulaf protein içeriği ile su kaybını önlemeye ve cildi nemli tutmaya yardımcı olur. 2 yemek kaşığı yulafı yarım veya 1 tatlı kaşığı bal ve biraz suyu karıştırıp hamur kıvamına getirin. İsterseniz içerisine limon suyu ekleyebilirsiniz. Karışımı ellerinize sürün ve 10 dakika bekletin. Daha sonra ılık su ile durulayın.

Bunlarda ilginizi çekebilir: