ŞÜKRAN MORAL'IN GÖSTERİSİ OLAY OLDU!

'Performans sanatının ana kraliçesi' olarak adlandırılan Şükran Moral’ın Casa Dell Arte Sanat Galerisi’nde önceki akşam gerçekleştirdiği ‘Amemus’ (Sevişme) adlı gösterisi büyük yankı uyandırdı.

Magazin

ŞÜKRAN MORAL'IN GÖSTERİSİ OLAY OLDU! Moral, 147 kişinin önünde bir kadınla yatağa girerek sevişti. Galerinin özel davetli listesinde bulunan 147 sanatsever tek tek içeri alındı. Davetliler kırmızı kumaşlarla kaplı bir koridordan geçerek gösterinin yapılacağı odaya geçti. Odanın ortasında etrafı beyaz tüllerle çevrili kırmızı bir yatak duruyordu. Önce uzun deri çizmeli, iç çamaşırlı bir kadın, ardında da Şükran Moral geldi. Performans ikilinin öpüşmesiyle başladı. Daha sonra soyunan ikili yatağa uzanıp sevişti. Bir fotoğrafçı ile kameraman da ikiliyi görüntüledi. Performansı seyretmek için sanat galerisine gelenlerin bir kısmı mekânı kısa süre sonra terk etti. 20 dakika süren performansın bitmesine rağmen ikili sevişmeye devam etti.

Ayrıca lezbiyen olmayan Moral'in daha önce partneriyle provalar yaptığı da ifade edildi. Bazı konuklar performansı abartılı, bazıları gereksiz, bazıları ise iğrenç olarak niteledi. 20 dakika boyunca görüntülenen performans, fotoğraf sergisi olarak 9 Aralık'tan itibaren bir ay boyunca sanatseverlerle buluşacak.

Şükran Moral, Habertürk Gazetesi'ne yapığı açıklamada, “Bu performanstaki 'sevişme' sanatsal bir göstergedir. İzleyiciler -bakanlar, dikizleyenlerise pasif konumdaki 'okuyucular'dır ve bu bağlamda etkinlik bir 'cinsel gösteri' değil, bir 'ahlak' sorununun ele alınmasıdır” dedi.

Eleştirmenler: Moral tarihi bir gösteri yaptı

Fırat Arapoğlu (Sanat eleştirmeni): Amemus performans sanatı açısından tarihi bir gösteriydi. Çünkü Amemus'un performans sanatı açısından bir dönemi kapattığını söyleyebiliriz. Daha uç noktada ne yapılabilir ki?

Ayşegül Sağbaş (Ressam): Böyle bir performansı bu dönemde yapması cesurca bir hareket. Herkesin yapabileceği bir şey değildi. Cinsel tabular üzerine giden bu çalışmayı beğenenler olduğu gibi yarıda bırakıp çıkanlar da oldu.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: