Sultanların güzellik sırları!

Güzellik geçmişten günümüze, kadın erkek herkes için önemli bir unsurdur. İnsan dış görünüşüne ne kadar önem veriyorsa kendine olan saygısı ve çevresinin de ona olan saygısı o kadar artar.

Kadın

Sultanların güzellik sırları! Osmanlı kültüründe de kadınlar güzelliklerine çokça önem veriyorlardı. Bunların en başında hamam kültürü geliyor. Kese yaparak vücutlarına peeling etkisi yapıp ölü hücrelerden arındırıyorlardı. Cilt bu şekilde temizlenirken kese vücudu kuruttuğu için bu hamamlardan sonra mutlaka bitkisel yağlar ile vücutlarını nemlendiriyorlardı.

Sabun o dönem çok çok önemliydi. Ancak saçları temizlediği gibi sertleştirdiği de bilinen bir gerçek. Bu yüzden üzerine hatmi çiçeği kullanılırdı. Bu yumuşak ve ipeksi bir görünüm kazandırırdı. Beyaz tenli olmak o dönem için çok önemliydi. Bu yüzden ciltlerini limon ile temizler, hem yaralardan kurtulur hem de daha parlak ve beyaz bir tene kavuşurlardı.

Parfümün önemi o yıllardan bu yıllardan bile daha önemliydi. Terapi olarak da kullanılan bir tedavi biçimiydi. Çeşitli çiçekler kaynatılarak elde edilen kokular için çok çalışılırdı.

Toksinlerden arınmak için müsil ve kanı temizlemek için kiraz kullanırlardı. Hazımsızlık için de gül şerbetleri…

En çok kullanılan ürün gül yağıydı. Ayaklar için susam yağı kullanırlardı. Saçlarına çeşitli örgüler örerek tam bir sanat eseri ortaya çıkarırlardı.

İlla ki güzellik salonlarına gidilmesi gerekmediğini ortaya koyan bir gerçektir bu.

YAZI: KAMURAN AKDEMİR
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: