Sümela'da restorasyon başlıyor!

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sümela Manastırı'nın "dünya mirası" olması için restorasyona başlatıcağı bildirildi.

Kültür-Sanat

Sümela'da restorasyon başlıyor! Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sümela Manastırı'nın "dünya mirası" olması için restorasyona başlatıcağı bildirildi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesinde yer alan manastırın şu andaki durumunu belirlemeye ilişkin yapılan çalışma, arazi ölçümü ve mevcut durum belgelemesinin tamamlanmasının ardından, disiplinler arası ve bütüncül bir bakış açısıyla gerçekleştirilmesi planlanan restorasyon projeleri bekleniyor.

Bakanlık, Trabzon Maçka'da deniz seviyesinden bin 150 metre yükseklikte doğal yapı ile bütünleşmiş Sümela Manastırı'nın rölöve, restitüsyon ve restorasyonu için 410 bin lira ödenek ayırdı.

Rölöve, restitüsyon ve restorasyon çalışmaları olarak üç etapta gerçekleştirilecek projeyle Sümela'nın duvarlarındaki fresklerin konservasyonu, Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Restorasyon ve Konservasyon Merkez ve Bölge Laboratuvarı Müdürlüğünce yapılacak.

Geçen yıl, yerli ve yabancı yaklaşık 400 bin kişinin ziyaret ettiği manastır, tasarım, malzeme, mimarlık ve işçilik açısından dünya çapında önem taşıyor.

Bunlarda ilginizi çekebilir: