Sürekli kendinizi hasta hissediyorsanız...

Hastalık hastalığı nasıl fark edilir?

Yaşam

Sürekli kendinizi hasta hissediyorsanız... Kişilerde sürekli bende bir hastalık var düşünceleri var ise, doktorların hastaya hiçbir şeyin yok demesine rağmen, yapılan bütün tetkiklere rağmen hastalık hastalığı olan birey bir şeyinin olmadığına inanmaz ve her zaman hasta olduğunu düşünür.

Bu hastalar bir hastalıkları olmadığına ikna olsalar bile bir süre sonra, bende hastalık var diye doktor doktor gezmeye başlarlar.

Hastalık hastası olmanın nedeni tam olarak bilinmemektedir. Fakat bu konuda farklı açıklamalar yapılmıştır. Örneğin, psikiyatride bilinç dışı çatışmaların yarattığı endişenin, kaygının bedensel olarak ifade edilmesi olarak açıklanmaktadır.

Hastalık hastalığı olan bireyler bedenlerine o kadar yoğunlaşırlar ki, ilişkilerini, işlerini ve her şeylerini aksatmaya başlarlar. Hastalar, kendilerinde kaygı oluşturan bu durumu çözmeye uğraşırlar ve çözmek için de doktorlara gidip zaman ve paralar harcarlar. Bütün bunlara rağmen iyi olduklarını kabullenmezler.

Hastalık hastalığının teşhisi diğer hastalıkların olmadığını görerek başlar. Bu hastalarda öncelikle organik bir hastalığın olmadığına dair bütün tetkiklerin ve muayenelerin dikkatli bir şekilde yapılması gereklidir. Çünkü bu bireylerde hem hastalık hastalığı hemde organik bir hastalığa rastlanabilir.

Hastalık hastalığının tedavisinde en önemli nokta, hastanın organik bir rahatsızlığının olup olmadığını kanıtlayacak tetkiklerin ve muayenelerin yapılmasıdır. Hastalık hastası olan bireylerde hastalığa eşlik eden organik ve ciddi hastalıklarda olabilmektedir.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: