SÜRPRİZLER ÜLKESİ VIETNAM..

Adı yakın zamana kadar sadece savaşla anılan Vietnam, bir süredir genç ve başarılı girişimcileriyle birlikte dünyanın en gözde tatil merkezleri arasında sayılıyor..

Magazin

SÜRPRİZLER ÜLKESİ VIETNAM..
Aslında istatistiklere bakıldığında Vietnam'ın (tüm önyargılara rağmen) Asya'nın suç oranı en az ve en güvenli yeri olduğunu görmek mümkün..


Hemen hemen herkesin İngilizce konuştuğu Vietnam'da fiyatların da makul olması, Batılı turistlerin gelmesi için ekstra nedenlerden..


Tabii tüm bunların yanında muhteşem bir mutfak kültürü, Ho Chi Minh City'de (Saigon) yoğunlaşan gecce hayatı, baştan çıkartıcı resort oteller ve butikler de Vietnam'ın yeni yüzünü yansıtıyor..

NE GÖRMELİ..

Birbirine taban tabana zıt iki kız kardeş gibi karşınıza çıkan Hanoi ve Ho Chi Minh City (Saigon), Vietnam'ın iki farklı yüzünü yansıtıyor..


Sisli gölleri, ön cepheleri solmuş koloniyal binaları, nispeten serin havası, sanatsal ve entelektüel ortamıyla kuzeydeki Hanoi, çok daha huzurlu ve dingin bir çevreye sahip.. Güney'deki Ho Chi Minh City ise abisinin yanında zıpır, başına buyruk ve ne zaman ne yapacağı belli olmayan bir ufaklık görünümünde..


Her açıdan daha yeni, daha batılı ve çok daha hızlı..


Vietnam'a gidip Phu Quoc Adası'na gitmeden dönmek yazık olur.. Burası gerçekten rüya gibi yer..


Muson ikliminin hüküm sürdüğü adaya yağmur sezonunun olduğu Ekim ayında gitmek yerine kuru sezonda yani Eylül - Kasım arası gitmek daha mantıklı ancak muson iklimini yaşamak isteyen bir maceracıysanız yılın tek yağışlı ayını kaçırmayın derim..


Adaya, Ha Tien vey Rach Gia'dan feribotla ya da uçakla ulaşabilirsiniz..


Vietnam'ın en verimli bölgelerinden biri olan Mekong Deltası, ülke ekonomisine pirinçle katkıda bulunuyor..

Burası tarım alanı olmasının yanı sıra mutlaka görmeniz gereken doğal güzelliklere sahip.. Tropik bitkiler ve ağaçlardan oluşan sık orman alanı, ulaşım için sonradan yapılan kanallarla bölünmüş durumda..


Kanallar üzerinden geçebilmek için bambudan yapılan ve her an yıkılacakmış izlenimi veren Cau Khi adı verilen köprüler kullanılıyor..


Burada grup turlarına katılabilir, egzotik meyve tarlaları ve koca yapraklı bitkilerden oluşan cengellerin ve yer yer serpiştirilmiş gibi duran balıkçı kulübelerinin arasında kendisini Rambo filminin bir setinde hissedebilirsiniz.. Tabii silahlar olmadan..

NEREDE KALINIR?

Vietnam'ın en güzel noktalarından birine, China Beach'e konuşlanmış olan Furama Resort Danang, Vietnam'ın en lüks ve en bol ödüllü resort oteli..


Beş yıldızlı bu resortun müşterileri de kraliyet ailesinden devlet başkanlarına, film yıldızlarından uluslararası çapta tanınan iş adamlarına dek uzanıyor..


Otelin en can alıcı özelliği gelenlere tropikal bir cennet sunuyor olması..

Scuba diving de var.. Çamlar ve hindistancevizi ağaçlarının altında tropik bir rüya yaşamak isterseniz bu adresi bir kenara not edin..

68 Ho Xuan Huong China Beach Danang: 84/511/847/333/888 www.furamavietnam.com

Sofitel Metropole, koloniyal dönemden kalma olmasına rağmen benzerlerinden çok farklı.. Son derece zevkli tasarlanmış bu otel 1901'den bu yana ayakta..


Hanoi'deki Fransız Mahallesi'Nde yer alan Sofitel Metropole, Hanoi'nin en kaliteli oteli.. Diplomatlar, yazarlar, devlet başkanları ve yabancı girişimciler Hanoi'ye geldiklerinde genelde bu görkemli ve modern bir lüks sunan otelde kalmayı tercih ediyorlar..

15 Ngo Quyen Street; 84/4/8266919; www.sofitel.com

NEREDE YENİR VE EĞLENİLİR?

Wild Rice

Vietnam'ın yeni yüzüne iyi bir örnek.. Koloniyal Fransız villası tipi, alışılagelmiş restoranlar arasında taze bir soluk..


Dekor modern, yemekler son derece otantik; yoğurtta marine edilmiş rosto tavuk ve jumbo karidesli papaya salatası mönüden sadece iki örnek ama en lezizleri :)

6 Ngo Thi Nham, Hanoi; 84/4/943 8896

Quan Com Ngon

Ho Chi Minh City'deki en iyi restoranlardan.. Vietnam Mutfağı'ndan oluşan mönüsünde egzotik yemekler var; biberli domuz kulağı ve üzerinde ördek yumurtalarıyla buharda pişmiş domuz gibi..


Dekorasyonu son derece canlı ve modern.. Müşteri kitlesi de ünlülerden, medya çalışanlarından, top modellerden ve aktrislerden oluşuyor..

138 Nam Ky Khoi Nghia, Ho Chi Minh City; 84/8/825-7179

Saigon Saigon

Caravelle Hotel'in çatı katında bulunan Saigon Saigon, Ho Chi Minh City'yi kuşbakışı görebileceğiniz harika bir konuma sahip..


Haftanın altı günü canlı müzik dinleyebileceğiniz mekan bir açık hava barı.. Burasının bir de tarihi önemi var: Saigon Saigon, Vietnam Savaşı sırasında savaş muhabirlerinin sık sık takıldığı bir yermiş..

Caravelle Hotel 19 Lam Son Square, Ho Chi Minh City; 84/8/823-4999

MUTLAKA İÇİN

Highway 4'te ilginç bir deneyim yaşamak ister misiniz? Ama çok ilginç gerçekten.. Sıkı durun söylüyorum..


Vietnam'a özgü otantik likörler deneyebileceğiniz Highway 4'te likörlerin bir kısmı bitkilerle, bir kısmı da hayvanlarla yapılıyormuş.. Örneğin yılan likörünün sırt ağrısına çok iyi geldiği Vietnam'ın efsane hikayelerinden biri..

VİETNAM'DA GÜZELLEŞMEDEN DURAMAM DİYEN KADINLAR İÇİN:

Spa Tropic


Palmiye ağaçlarıyla çevrili bir villada hizmet veren Spa Tropic, kendinizi cennette hissetmenizi sağlıyor..


Limon ve yasemin kokularıyla insanın başını döndüren SPA'da refleksolojiden çamur maskesine, derin doku masajından aromaterapi masajına, bitkilerle hazırlanan buhar banyosundan el ve ayak masajına kadar kendinizi farklı yollarla şımartabilirsiniz..

187b Hai Ba Trung, District 3, Ho Chi Minh City; 84/8/822-8895
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: