SÜRÜCÜLERE BAYRAMDA TRAFİK UYARISI!

Şeker Bayramı nedeniyle 9 günlük uzun tatil dün mesai bitiminde başladı. Ulaştırma Bakanlığı koordinasyonundaki “Trafikte Sorumluluk Hareketi” kapsamında güvenli sürüş ve kaza önleme konusunda eğitim veren uzmanlar, sürücülere şu önerilerde bulundular:

Magazin

SÜRÜCÜLERE BAYRAMDA TRAFİK UYARISI! Rahat, hafif giysiler ile düz ayakkabılar giyin.

Klima açık olsa bile sık sık pencereleri açarak içeriyi havalandırın.

Konvoylarda konsantrasyonu yitirmemek için sükûnetinizi koruyun.

Yola çıkmadan önce aracınızın bakımlarını yaptırın. Lastiklerinizin hava basıncını, aracın aksamlarını ve tüm gerekli malzemeleri kontrol edin.

Her 2 saatte bir 15 dakika dinlenin. Tüm trafik işaretlerine, işaretçilerine ve kurallarına uyun.

Araç içinde dikkatinizi dağıtacak, görüşünüzü kapatacak eşyalar bulundurmayın.

Hem önde, hem de arkada otururken emniyet kemerinizi mutlaka takın. Bebeklerin ve küçük çocukların yaşlarına uygun çocuk koltuğu ile seyahat etmesini sağlayın.
Gideceğiniz güzergahtaki yol çalışmalarını önceden bilgi edinin.

Sıcak havalara yakalanmamak için sabahın erken saatlerinde çıkın.

Sürüş esnasında bol bol sıvı tüketmeniz konsantrasyonunuzu korumanıza katkı sağlayacaktır.

Yol kenarındaki mıcıra dikkat edin. Seyir halinde takip mesafenizi mutlaka koruyun. Kısa farlarınızı mutlaka yakın.

Hızınızı yola göre ayarlayın

İstatikleregöre kazaların yüzde 29’u araçların hızını yol ve hava şartlarına uydurulmaması, yüzde 21’i araçların hızlarını kavşaklara ve dönemeçlere yaklaşırken azaltılmaması, yüzde 15’i yanlış dönüş veya manevra yapılması ve yüzde 12’si de şerit ihlali nedeniyle gerçekleşiyor.

ÇOK DiKKATLİ OLUN

Son 3 bayramda 399 kişi yollarda öldü

TRAFİK kaza istatistiklerine göre karayollarında en fazla can kaybı 9 günlük bayram tatillerinde yaşanıyor. 9 günlük son 3 bayram tatilindeki kazaların bilançosu 399 can kaybı oldu. Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığı’nın verilerine göre kazaların dökümü şöyle:

Geçen yıl Şeker Bayramı tatilinde 1527 trafik kazası meydana geldi. Bu kazalarda 97 kişi öldü, 3 bin 455 kişi yaralandı.

Türkiye genelinde son 5 yıldaki Şeker Bayramı tatillerinde 431, Kurban Bayramı tatillerinde 502 olmak üzere toplam 933 kişi trafik kazalarında hayatını kaybetti

Bayramda hava açık

BU geceden itibaren 9 gün sürecek tatile çıkanlar, bayrama mevsim normallerindeki sıcaklıklarla girecek. Bayram süresince Türkiye genelinde hava az bulutlu ve açık olacak, yer yer de kısa süreli yağışlar da görülecek.

Bunlarda ilginizi çekebilir: