Tablet kullanma yaşı yükseliyor!

Tablet bilgisayar ve akıllı telefon kullanımı artarken en fazla artış 45 ve 55 yaş üzerindeki kullanıcılarda yaşanıyor.

Yaşam

Tablet kullanma yaşı yükseliyor! Deloitte’nin Türkiye’de bin kişiyle yaptığı araştırmaya göre 55 yaş üzerinde kullanıcılarda akıllı telefon penetrasyonu yüzde 53’e ulaşırken, tabletlerde ise geçen yıla göre 3 katlık artışla yüzde 10’dan yüzde 29’a çıkmış durumda. Konu hakkında konuşan Deloitte Türkiye TMT Lideri Tolga Yaveroğlu, 45 yaş üzerinde akıllı telefon ve tablet kullanımının arttığını gördüklerini söylüyor. Yaveroğlu, “Özellikle 55 yaş üzerine kullanım yoğunluğu artıyor. Uygulama kullanımı pek fazla yok. Bu yaş grubunda genellik mobil tarayıcı üstünden internete bağlanılıyor. 45 yaş ve üzeri tablet sahipliği ise geçen yıla göre üç kat arttı. Yüzde 10’dan yüzde 29’a çıktı. Artış olarak gençlerden daha fazla. 18-24 yaş grubunda geçen yıl yüzde 18 oranında tablet kullanıcısı bulunuyordu. Bu rakam 2013’te yüzde 31’e çıktı” şeklinde konuşuyor.

KİŞİ BAŞINA 5.4 CİHAZ

Deloitte Türkiye’nin paylaştığı bilgiler arasında Türkiye’deki cihaz kullanımı bulunuyor. Bu bilgilere göre şu anda Türkiye’de kişi başına ortalama 5.4 cihaz düşüyor. Mobil internet erişimi olan cihazlardaysa bu rakam 3 olarak belirtiliyor. İnternete bağlı olan cihazlarda geçen yıla göre yaklaşık yüzde 42’lik bir artış göstermiş durumda. Bu rakamla beraber Türkiye, İngiltere ve Fransa ile aynı orana sahip olurken, ABD, Almanya, Hollanda ve Japonya gibi birçok gelişmiş ülkenin önüne geçmiş oluyor.

ANDROID BİRİNCİ

Dünya çapında en fazla kullanıcıya sahip olan işletim sistemi Android, Türkiye’de de lider durumda bulunuyor. Araştırmada yer alan bilgiler Android işletim sistemi Türkiye’de yüzde yüzde 63’lük bir kullanım oranına sahip. Android’in hemen arkasında iOS gelirken, üçüncü sırada Symbian, dördüncü sırada Windows Phone ve beşinci sırada ise BlackBerry bulunuyor. Buna ek olarak Türkiye’deki akıllı telefonlardan aylık ortlama uygulama indirme sayısı 6.8 adet, tablette ise bu rakam 7.3 adede çıkıyor. Geçen sene ise uygulama indirme adedi 4.5 olduğu araştırmada paylaşılan bilgiler arasında.
UYGULAMAYA AYLIK 14 LİRA

TÜRKİYE’de uygulamalara harcanan paranın oranı akıllı telefonlarda yüzde 30, tabletlerde ise yüzde 50 olarak belirtiliyor. Akıllı telefonlarda aylık ortalama 14 lira tablette ise bu rakam 12.5 liraya geriliyor. Yaveroğlu, “Bedava uygulamaların artması ve uygulamaların ucuzluyor olması uygulamalara harcanan parayı düşürüyor. Globalde de benzer bir düşüş var. İnsanların daha az para harcadıklarını düşünen uygulama geliştiriciler daha fazla ücretsiz uygulama yayınlanıyor” diye konuşuyor. hürriyet.com.tr
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: