TAN SAĞTÜRK RÖPORTAJI

Bergüzar’ı gelinlikle görünce çok kıskandım

Magazin

TAN SAĞTÜRK RÖPORTAJI Bergüzar Korel'le 2009'a evli olarak girmeyi planladıklarını belirten Tan Sağtürk, sevgilisini çok kıskandığını söyledi.

Bergüzar Korel'le 2009'a evli olarak girmeyi planladıklarını belirten Tan Sağtürk, 'Binbir Gece'nin sezon finalinde gelinlik giyen sevgilisini çok kıskandığını söyledi.

Sağtürk, 'Bergüzar'ın dizide giydiği gelinliği internetten beraber seçtik. Ne yalan söyleyeyim onu gelinlikle, nikah masasında görünce çok kıskandım' dedi.

Geçtiğimiz haziran ayında evlenmeyi planladıklarını söyleyen ünlü balet, 'Okul gösterilerim ve dizi film çekimleri vardı. O yüzden yazı dinlerek geçirmek istedik. Şimdi rahat rahat evlilik hazırlıklarına başladık. Kışın nikah masasına oturacağız. Benim için Bergüzar çok kıymetli. O da bir yuva kurmak istiyor, ben de' diye konuştu.

Önümüzdeki hafta, Türkiye’de ilk kez yapılacak olan çok önemli bir projenin içinde yer alacaksınız. Bu projeden söz ederek başlayalım...

- 8-13 Eylül tarihleri arasında, 1. İstanbul Uluslararası Bale Yarışması düzenlenecek. Bu, ülkemiz ve İstanbul için çok önemli bir yarışma olacak. Çünkü Türkiye’ye çok önemli dansçılar ve koreograflar gelecek. Dünyanın birçok yerinde bale yarışmaları düzenlenir. Bunların başında Bulgaristan’ın Varna şehrinde yapılan yarışma gelir ki, bu yarışma için bale olimpiyatları denir. Yani Varna, çok önemli dansçıların çıkış merkezidir. İşte İstanbul’da yapılacak olan bu yarışmanın da Varna kadar önem teşkil etmesini istiyoruz.

Peki siz Varna’daki bu yarışmaya katıldınız mı?

- Bugüne kadar bu tür yarışmaların hep karşısında oldum. Çünkü sanatın yarışmasının olamayacağını savundum. Fakat önemli dansçıların keşfedilmesi ve yeni tekniklerin geliştirilmesi adına yarışmaların olması gerektiğini düşünenler arasına girdim. Yine olsa, bu tür yarışmalara girmem. Ama bu yarışmanın Türkiye’de olması gerektiğine inanıyorum.


Nasıl destek vereceğinize geleceğim ama biraz yarışma hakkında bilgi alabilir miyiz?

- Bu yarışma, Kültür Bakanlığı ile birlikte Devlet Opera ve Balesi’nin ortak düzenlediği bir yarışma. Yarışmanın öncülüğünü Devlet Opera ve Balesi Genel Sanat Yönetmeni Rengim Gökmen, Vali Yardımcısı Cumhur Güven Taçbaşı, Genel Koordinatör ve Sanat Danışmanı Nilay Yeşiltepe yapıyor. İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Nuri Çolakoğlu ve ekibi de yarışmanın en büyük destekçileri. Bu ekip, bu yarışmayı Türk balesinin 60. yılına denk getirmeye çalıştı. Çok da hoş oldu. Bu uluslararası bale yarışmaları arasına girecek bir organizasyon olacak ve her yıl yapılacak. Bu yüzden de yarışmanın niteliği, niceliği çok önemli. Ülkemize çok önemli isimler ve dansçılar da gelecek.

Kimler gelecek, jüride kimler olacak?

- Jüride üç tane Türk var. Koreograf Mehmet Balkan, Türk balesinin duayenlerinden Evin Sunal ve gelmiş geçmiş önemli dansçılardan, divalardan biri olan Meriç Sümen... Bunun dışında jüride Bordeaux Balesi Direktörü Charles Jude, Münih Ulusal Balesi baş öğretmeni Kanstanze Vernan, Viyana Staatoper Koreografı Evelyn Teri, eski Belçika Kraliyet Balesi Direktörü Robert Denvers, Star Dance Balet Foundation Direktörü Sakiko Arai, Fransız dans eleştirmeni Celine Barbier ve Dance For You Magazin dergisinin editörü Mihaela Vieru olacak. Bu isimler çok önemli isimler. Bu isimlerin bu yarışmada olması, gerçekten bu yarışmanın ciddiyetini ve kalitesini ortaya koyuyor. Yarışmanın onur konuğu da bale ve dans dünyasının önemli ismi Maya Plisetskaya... Jüri ve konuklar muhteşem. Bu yarışma gerçekten çok muhteşem bir atmosferde geçecek.

Nereden yapılacak yarışma?

- İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda yapılacak.

Kaç yarışmacı katılacak?

- Dünyanın çeşitli yerlerinden çok önemli 36 star dansçı adayı gelecek. Ve hepsi de profesyonel. Zaten bu yarışmaya katılmanın iki ana kuralı var: Kadın-erkek dansçıların konservatuvar mezunu ya da öğrencisi olmaları ve devlet opera ve balesinde çalışıyor olmaları gerekli. Çift olarak yarışmaya katılacak olanlar da partnerlerini kendisi getirecek. Yarışmanın ilk günü yarı final yapılacak. İkinci gün stüdyo ve sahne provalarıyla birlikte bir final daha yapılacak, üçüncü gün yine stüdyo ve sahne provası olacak. Fakat 3. gün bir eleme yapılmayacak. Dördüncü gün final, beşinci gün de ödül töreni ve gala olacak. Finalde 16 dansçı yarışacak. Ve yarışma junior (15-19 yaş arası) ve senior (20-26 yaş arası) olmak üzere iki ayrı kategoride yapılacak. NTV de bu yarışmayı canlı olarak verecek.

Ödül ne?

- Büyük ödül 6 bin Euro... Ayrıca Türk Balesi’nin kurucusu Dame Ninette de Valois adına jüri özel ödülü verilecek. Dance Europe Magazin de bir dansçıya 'Yükselen dansçı' ödülü verecek. Bu çok önemli bir dergi. Bu derginin 'Yükselen dansçı' ödülü vermesi, gerçekten çok önemli...

Peki sizin bu yarışmadaki göreviniz nedir?

- Benden destek istendiği zaman seve seve kabul ettim. Jüride bulunmak istemedim, çünkü jüride bulunduğunuz zaman çok hakkaniyetli davranmak zorundasınız. Ortak kararların çıkması çok zor. Ben bu yarışmada, dansçılarla beraber olmayı ve onlara destek vermeyi tercih ettim. O yüzden de hem onlara destek vereceğim hem de yarışmanın sunuculuğunu yapacağım. 30 yıldır bu işi yapıyorum. Benim sunumum doğal olarak normal bir TV sunucusundan çok farklı olacaktır. Tabii benim yanımda profesyonel bir sunucu da olacak.

Aktif olarak dansı bıraktınız mı?

- Hayır... Geçen yıl geçirdiğim kalp ameliyatından sonra fiziksel anlamda daha da kuvvetlendiğimi düşünüyorum. Genel müdürle konuştum. Önümüzdeki yıl Devlet Balesi’nde çeşitli projelerle yer alacağım. Özellikle çocuklarla birlikte bir proje yapmak istiyorum. Birkaç yıl daha dans etmeye devam edeceğim.

Peki... Sağlığınız nasıl?

- Hiçbir sorunum yok. Doktorum son derece sağlıklı olduğumu ve çalışmaya başlayabileceğimi söyledi. 30 yıllık kariyer geçmişimde en iyi zamanlarımın şimdi olduğunu hissediyorum. Performansım çok yükseldi. Kalpteki delik kapanınca, fiziksel kuvvetim arttı. Dalmaya bile başladım...

Ameliyata gireceğim gün Bergüzar’la evlendik

Bergüzar Korel’le ne zaman evleneceksiniz?

- Biz Bergüzar ile 2 yıldır birlikteyiz ve haziran ayında evlenmeyi planlıyorduk. Ama benim okul gösterilerim ve dizi film çekimleri vardı. O yüzden yazı dinlerek geçirmek istedik. Şimdi rahat rahat evlilik hazırlıkları için çalışmalara başladık. Kışın nikah masasına oturacağız. Benim için Bergüzar çok kıymetli, önemli. O da bir yuva kurmak istiyor, ben de. Biz her anlamda birbirimizi çok iyi tamamlıyoruz.

Geçirdiğiniz kalp ameliyatı sizi birbirinize daha mı çok bağladı?

- Biz, ameliyata gireceğim gün evlendik. Yani buna karar verdik,

'Binbir Gece'yi izliyor musunuz?

- Zaman zaman izliyorum.

Bergüzar Hanım dizinin sezon finalinde çok güzel bir gelin oldu. Onu gelinlikle, Halit Ergenç’in kolunda görünce neler hissettiniz?

- Bergüzar gerçekten çok güzel bir gelin oldu. Bir kere sezon finalinde giydiği o gelinliği beraber internetten bulduk. Biraz da kıskandım diyebilirim. Evliliğimizdeki gelinliği de birlikte seçmeyi planlıyoruz...

YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: