TARİHİ ZİYARET

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye-Ermenistan Dünya Kupası Avrupa elemeleri grup maçını izlemek üzere Ermenistan'ın başkenti Erivan'a geldi.

Magazin

TARİHİ ZİYARET Gül'ü Erivan havaalanında Ermenistan Dışişleri Bakanı Edward Nalbantyan ve diğer yetkililer karşıladı. Karşılamada, Türkiye'nin Tiflis Büyükelçisi Ertan Tezgör de hazır bulundu.

Cumhurbaşkanı Gül'ün uçağı TSİ 14.45'te havaalanına indi. Gül, havaalanındaki karşılamadan sonra kendisine ayrılan otele hareket etti.
Gül, otelde bir süre dinlendikten sonra Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ile görüşmek üzere Cumhurbaşkanlığı Sarayına geçecek.
Cumhurbaşkanı Gül ve Sarkisyan, yapacakları baş başa görüşmeden sonra akşam yemeği yiyecekler ve daha sonra Türkiye-Ermenistan maçını izlemek üzere maçın oynanacağı Hrazdan stadına gidecekler.

Gül'ün Türkiye-Ermenistan maçını izledikten sonra Erivan'dan ayrılması bekleniyor.

GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

Cumhurbaşkanı Gül'ün Ermenistan'a yaptığı tarihi ziyaret öncesi başkent Erivan'da sıkı güvenlik önlemleri alındı. Havalimanı ve çevresinde polisin yanı sıra çok sayıda özel güvenlik kuvvetleri mensubu alınan önlemler çerçevesinde görevlendirildi.

Havaalanında Türkiye ve Ermenistan bayrakları göndere çekildi. Ziyareti nedeniyle Cumhurbaşkanlığından da çok sayıda güvenlik görevlisi Gül'ü korumak üzere Erivan'da görev yaptı.

'ZİYARETİMİN BARIŞA KATKI SAĞLAMASINI DİLİYORUM'

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Erivan'a hareketinden önce yaptığı açıklamada, ziyareti vesilesiyle Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ile yapacağı görüşmede, Kafkasya'daki gelişmeler ve Yukarı Karabağ ihtilafının ele alınacağını söyledi. Gül, 'Ziyaretimin bölgesel dostluk ve barışa katkı sağlamasını diliyorum' dedi.

Gül, maçın spor tarihinde ilk kez Türkiye ve Ermenistan futbol takımlarının karşılaşmasının ötesinde önemli fırsatlar sunacağının altını çizerek, 'Ziyaretimin Kafkasya'daki sorunlu dönemde gerçekleşmesinin ayrı bir önemi vardır. Ermenistan Cumhurbaşkanı ile bu gelişmeleri değerlendirme fırsatı bulacağız' dedi. Kafkasya'da kalıcı barışın sağlanması ve bölge ülkeleri arasında diyalog ve işbirliğinin artırılması için Türkiye'nin gündeme getirdiği Kafkasya İstikrar ve İşbirliği Platformu'nun da Sarkisyan ile yapacağı görüşmede ele alınacağını belirten Cumhurbaşkanı Gül, Yukarı Karabağ ihtilafının da görüşmede gündeme geleceğini söyledi. Gül, 'Bu maçın ortak tarihi olan iki halkın yakınlaşmasının önünü tıkayan unsurların ortadan kaldırılmasına ve yeni bir zemin hazırlanmasına vesile teşkil edeceğine inanıyorum. Ziyaretimin bölgesel dostluk ve barışa katkı sağlamasını umut ediyorum. Milli takımımıza başarılar diliyorum' diye konuştu.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: