Tasarruflu kadınlar...

Düşündüğü tek alışveriş Pazar alışverişidir.

Kadın

Tasarruflu kadınlar... Tasarruf yapabilmek ve yiyeceklerimizin organik olması adına, sebzelerini marketten değil pazardan alırlar. Çünkü yaşadığı ailenin sağlığını düşünmek, korumak ve kollamak başlıca vazifesidir. En iyisini de ederler. Marka onlar için her zaman önemli değildir. Kış geldi mi, alırlar örgü iplerini, sabırlarıyla karışık, nakış nakış örerler hünerlerini.

Kredi kartları yoktur, çünkü ihtiyaçları yoktur. Eşlerinin kartı gün gelir ilaç olur. Hatta belki de vardır da kullanmayı bile unutmuştur. Çayı kısık ateşte pişirir, musluğu az açar, elektriği de hep kısar. Ekmekten tatlı, kazaktan kırlent yapar. Kimi zaman kendini de paspas yapar. Kadın programları, yemek programları, dekodizayn programları favorileridir. En iyi dolmayı yapar, en iyi kısırı katarlar! Hep ailesi için çalışırlar. El hünerleri altın bir bilezik gibi kollarında pırıl pırıl parıldar. Sanatları sayesinde tutumludurlar. Kendi kıyafetlerinden kızlarına elbise yapar, patik örer, sökük dikerler.

Onlar için hemen atmak diye bir şey yoktur. Onlar kırık yerleri tamir eder, sökükleri diker, eskileri yer bezi edip paramparça oluncaya kadar değerlendirirler. Kırk günlük sabırla, kırk yama yapar, erkeklerin ve çocuklarının üzerini sıcacık örterler.

Yaşamları boyunca hep örterler; üzerlerini, suçlarını, kabahatlerini, açıklarını, yaralarını, boşluklarını…

YAZI: Kamuran Akdemir
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: