Tayyip Erdoğan: Bu iş 24 saatte bitirilecek!

Başbakan Erdoğan, bugün 2.5 milyon esnafı temsilen Türkiye genelindeki esnaf ve sanatkar odaları başkanları ile meslek birlik başkanlarını kabul etti. Erdoğan, eylemlerin sadece esnafa faturasının 75 ila 100 milyon lira olduğunu belirtirken, bunun devlet tarafından karşılanacağı sözünü verdi. Erdoğan, esnaf temsilcisine, eylemlerin birkaç ağaç için olmadığını; faiz lobisi ve dış güçler tarafından desteklendiğini, bunlar arasında 'one minute' dedikleri kişilerin de yer aldığını anlattı.İçişleri Bakanına, bu eylemlerin gençler zarar görmeden 24 saat içinde bitirilmesi talimatı verdiğini açıkladı.

Yaşam

Tayyip Erdoğan: Bu iş 24 saatte bitirilecek! Türkiye Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği Başkanı (TESK) Bendevi Palandöken başkanlığında yaklaşık 90 kişilik esnaf temsilcisi, Gezi Park ile başlayan ve Türkiye geneline yayılan eylemlerden duydukları rahatsızlıkları ve esnafın sorunlarını anlatmak için Başbakan Erdoğan'ın kapısını çaldı. Erdoğan, esnafa eylemleri sinevizyon eşliğinde anlattı. Burada Türk bayrağı yakma görüntüleri, Apo posterleri, polise yapılan saldırılar, polisin bir engelliyi kurtarma anları, eylemlerden geriye kalan kırık vitrinler, otobüsler, otobüs durakları yer aldı. İçişleri Bakanlığı, eylemler nedeniyle esnafın gördüğü zararın yaklaşık 75 milyon lira olduğu, bu rakamın 100 milyona kadar çıkabileceği tespiti yaptı. Başbakan tüm bu zararların devlet tarafından karşılanacağı sözünü verirken, eylemlerde amacın üç beş ağacı kurtarmak olmadığı vurgusu yaptığı öğrenildi.

TESK Başkanı Palandöken'in her türlü AVM'ye karşı olduklarını söylemeleri üzerine Erdoğan'ın Gezi Parkı'na kesinlikle AVM yapılmayacağını belirterek, proje hakkında slaytlar üzerinden bilgi verdiği öğrenildi.

"GENÇLER ZARAR GÖRMEDEN BU İŞ BİTECEK"

Başbakanın bugün çok sakin olduğunu ve yumuşak bir dil kullandığını anlatan bir esnaf temsilcisi, "Başbakan bize eylemlerin birçok ilde sona erdiğini, kalan yerlerde de gençler zarar görmeden 24 saat içinde bitirilmesi için İçişleri Bakranına talimat verdiğini anlattı. Çocukların ikna edilerek bu eylemlerin biteceğini söyledi" dedi. Yine aynı temsilci, Türkiye'nin Ortadoğu başta olmak üzere, gözyaşının dinmesi için yaptığı girişimlerden, dünyada söz sahibi bir ülke haline gelmesinden bazı çevrelerin rahatsızlık duyduğunu belirterek, "Biz bunları 3-4 ay önceden biliyorduk. Gezi Parkı birkaç ağacın kesilmesi için değil; ne istedikleri bile net değil. Dış mihrakların, faiz lobisinin işi bunlar. One minute, dediklerimiz tarafından destekleniyorlar" dediğini aktardı.

Başbakanın, demokratik kurallar çerçevesinde gençleri dinlemeye hazır olduğunu bildiren bir meslek birliği başkanı, "Kanunlar çerçevesinde her türlü taleplerini karşılamaya razıyım ama bu şekilde yakıp, yıkarak, kamu malına, esnaf malına zarar verenleri dinlemem, dedi. Oraları temizleyin ama Gezi Parkı içindekilere, gençlere dokunmayın, dediğini anlattı. Çocuklar bizim çocuklarımız ancak aralarına Türkiye'nin ilerlemesini istemeyen dışardan desteklenen provakatörlerin girdiğini" anlattı.

"MUTLAKA BİTECEK, GENÇLER EVİNE GİDECEK"

TESK Yönetim Kurulu Üyesi ve Malatya Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği Başkanı Şevket Keskin ise "Başbakan bize, Ortadoğu'yu sömürenlerin, buradaki gözyaşını dindirmek için mücadele eden Türkiye'den rahatsız olduklarını söyledi. Türkiye'nin parlayan bir ülke olarak, üçüncü köprü, üçüncü havaalanı, Kanal İstanbul gibi dev projeleri yapmasını çekemedikleri gibi kendisinin dik duruşundan da rahatsız oldukları için eylemlere dışardan destek verildiğini belirtti" sözleriyle görüşmeyi anlattı. Türkiye'nin oldu bittiye getirilmek istendiğini, PKK'ya 28 ülke nasıl destek verdiyse, bu eylemlere de destek verildiğini, one minute dedikleri ülke bakanlarının olaylar dolayısıyla bayram ettiklerini ifade ettiğini söyledi.

Keskin, başbakanın "Bu iş mutlaka bitecek, gençler de evine gidecek" dediğini ama bunun sert müdahale yapılacağı anlamında söylemediğini vurguladı. Başbakanın bugün oldukça yumuşak, ılımlı, güleryüzlü olduğunu anlatan Keskin, kendilerinin de artık esnaf olarak eylemlere daha fazla tahammül etmeyeceklerini söyledi.
Keskin, "Artık bizim de tahammülümüz kalmadı. Her eylemde camımız kırılıyor, çerçevelerimiz iniyor. Herkes çocuğuna sahip çıksın. Demokratik bir hak olarak eylem yapılacaksa, bu bizlere zarar vermeden, medeni bir şekilde yapılsın" dedi.

MENÜDE SU BÖREĞİ ÇANTADA KRAVAT

1.5 saatlik görüşmede esnaf heyetine su böreği ile meyve suyu, meşrubat ikram eden Başbakan, birer de kravat hediye etti. TESK Heyeti Başbakan'a çiçekle giderken, Malatya Odası Başkanı Şevket Keskin ise kayısı götürmeyi ihmal etmedi.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: