'TEK BAŞINA ÇOK ŞEY YAPILABİLİR’

Sezen Aksu, şiddete uğrayan kadın ve çocuklara bir yazıyla mesaj verdi: Ümit etmek, eli taşın altına koymak lazım!

Magazin

'TEK BAŞINA ÇOK ŞEY YAPILABİLİR’ Kadına yönelik şiddete dikkat çekmek için hazırlanan “Güldünya Şarkıları” adlı albümde şarkı söyleyen Sezen Aksu, konuyla ilgili olarak bir de yazı kaleme aldı. Aksu, “Ümit etmek, eli taşın altına koymak lazım” başlıklı yazısında şu satırlara yer verdi:
“Görünen o ki, insan özünde pusuda bekleyen bu enerji doğru bir formül ile yönetilmediği ve türlü şekillerde beslendiği sürece, çocuklarımızın potansiyel birer şiddet uygulayıcısına, kendimizin de birer şiddet mağduruna dönüşmesi işten değil. Bu nedenle insanın şiddete tanık olup benimseyeceği durumları ortadan kaldırmakla başlanmalı işe...
Hayatımızdan hemen yok edilemezse de, aslında olağandışı olabilecek durumlarla her gün karşılaşıyor olmamız nedeniyle algımızda sıradanlaşmasına direnip, her seferinde irkilmeye devam etmeliyiz.
İdealdeki bireysel ve toplumsal forma kavuşuncaya kadar baş kaldırmanın, değiştirmenin, ‘dur’ demenin mümkün olduğunu öğrenmek ve hep hatırlamak zorundayız.

Kadınlara...
Dünyada tanık olduğumuz çoğu şeyin gölgesinde kalırken, umudun gerçekte var olduğuna, özellikle şiddete maruz kalmış kişileri ikna etmeye çalışmak sonuçsuz bir çaba gibi görünebilir. Bir insanın bireysel öz gücünün potansiyeli sanıldığından çok daha dönüştürücüdür. Bu yüzden, ‘tek başıma ne yapabilirim ki?’ cümlesi hemen unutulmalı, hatta mümkünse tedavülden kaldırılmalı bence.
Nice şeytanına kafa tutmuş insan var bu dünyada, hem de hiç de az değiller. Öyle olmasaydı dünya kıyameti beklemez, çoktan kendini yok ederdi.
Ümit etmek, eli taşın altına koymak lazım...”

Ve çocuklara...
Öte yandan Sezen Aksu, çocuklar için hazırlanan “Herkes Özgür Doğar - Resimlerle İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi” isimli kitap için de önsöz yazdı.
“Hayatın kocamanı güzeldir” başlıklı yazıda ise Aksu, şu satırları kaleme aldı:
“Ne kadar şanslı olduğunuzu biliyor musunuz? Ve küçük bedenlerinize rağmen her şeyi değiştirebilecek ve yapabilecek bir güçle dünyaya geldiğinizi? ‘Ben daha çocuğum’ diyenleriniz vardır belki. Oysa her şeyi değiştirebilecek bir güç var içinizde, yeter ki buna inanın.”

YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: