Telefondan, tabletten aç televizyonundan seyret!

Artık televizyon izlerken bile akıllı telefon veya tablet elden düşmüyor. Mobil cihazların ekranı küçük gelip, ses kalitesi düşük geldiğinde ise devreye akıllı telefon ve tabletlerdeki içerikleri kablosuz olarak geniş ekranlı televizyonlara bağlayan aktarma cihazları giriyor.

Yaşam

Telefondan, tabletten aç televizyonundan seyret! HTC Media Link HD
Tayvanlı mobil cihaz üreticisi HTC’nin geçtiğimiz aylarda piyasaya çıkardığı kablosuz içerik aktarım aksesuvarı, Media Link HD, HTC markalı telefonlar için geliştirilmiş. Fotoğraflar ve yüksek çözünürlüklü videolar, telefonun dokunmatik ekranı üzerinden yönetilen üç parmak hareketi ile televizyon ekranına kablosuz olarak aktarılabiliyor. Bunun için Media Link HD kutusunun, HDMI girişi üzerinden televizyona bağlanmış olması yeterli oluyor. 99 dolara satışa çıkarılan HTC Media Link HD, video (AVI, MP4, MOV, 3GP, MKV, H.264 BP/MP/HP) ses (MP3, WAV, WMA, AAC) ve resim (JPG) formatlarını destekliyor.

Apple AirPlay
Apple’ın kablosuz ağ üzerinden görüntü ve ses aktarımı için iOS 4.3 ile birlikte sunduğu AirPlay özelliği, iOS işletim sistemiyle çalışan mobil cihazlarda (iPhone, iPad ve iPod Touch) ve Mac’lerde doğrudan medya öğelerini aktarma işine yarıyor. Netflix, Youtube, Hulu Plus, Pandora ve Spotify gibi uygulamalardan direkt olarak içerik aktarabilen AirPlay özelliğini kullanabilmek için iOS ile çalışan mobil cihaz veya Mac’in yanında 99 dolara satılan Apple’ın TV’ler için geliştirdiği medya oynatıcısı Apple TV’ye de sahip olmak gerekiyor. AirPlay özelliği ile mobil cihazınızdaki oyunları çift ekran üzerinden oynama imkânı da sunuluyor.

Google Chromecast
Google’ın geçtiğimiz ay tanıttığı görüntü aktarma cihazı Chromecast, akıllı telefon ve tabletlerdeki içeriklerin kablosuz olarak televizyonlarda oynatılabilmesini sağlıyor. Mobil cihazınızdaki kayıtlı içeriklerin yanı sıra online medya içeriklerini de Chromecast ile televizyonunuza aktarabiliyorsunuz. Cihaz, televizyonun HDMI girişine USB aracılığıyla bağlanıyor. Bağlantı için televizyonun A/V alıcısı da kullanılabiliyor. Android tabanlı akıllı telefon ve tabletlerin yanında, iPhone, iPad, Chrome for Mac ve Chrome for Windows ile uyumlu olan Chromecast ile mobil cihazınız aynı Wi-Fi ağına bağlı olduğu takdirde açtığınız videolar direkt olarak televizyon ekranına aktarılabiliyor. Google Play, Best Buy ve Amazon'da online olarak satışa çıkarılan Chromecast’in fiyatı 35 dolar.

Samsung HomeSync
Koreli Samsung’un Apple TV’ye rakip olarak çıkardığı bu ürün, medya oynatıcı özelliğinin yanında internette kişisel bulut alanı oluşturup bunu televizyonunuzda yönetme imkânı sunuyor. Bu yıl piyasaya sunulan ürün, Android işletim sistemiyle çalışıyor. 1 terabaytlık depolama alanı bulunan Samsung HomeSync’te, 1.7 GHz işlemci, 2 GB ram, Wi-Fi bağlantısı, micro USB ve USB 3.0 giriş özellikleri bulunuyor. Android ile çalışan mobil cihazların, aynı adlı uygulama ile televizyona bağlanmasını sağlayan Samsung HomeSync, Google Play’e bağlanarak, Android uygulamaları da çalıştırabiliyor.

Sony Personal Content Station
Japon Sony’nin bu yılın başında tanıttığı “Kişisel İçerik İstasyonu” (Personal Content Station), kullanıcılara fotoğraf ve videolarını yedekleyip sosyal ağ ve bulut servislerine yükleme olanağı sunuyor. Bir depolama aygıtı olan bu ürüne belge yüklemek için NFC (yakın alan iletişimi) kablosuz ağ bağlantısı, USB bağlantısı ve hafıza kartları kullanılabiliyor. Dolayısıyla iOS ve Android dahil tüm mobil cihazlarla birlikte kullanıma uygun olan istasyonun satış fiyatı 299 dolar.

Bunlarda ilginizi çekebilir: