TERİM'E 40 BİN YTL'LİK MAAŞ KIYAĞI!

tam 135 bin ytl ile diğer milli takımlar branşlarındakilerden kat be kat fazla alarak, uzun süre maaşı tartışma konusu olan Fatih Terim’i doğrudan ilgilendiren bir kıyak…

Magazin

TERİM'E 40 BİN YTL'LİK MAAŞ KIYAĞI! 135 bin ytl'lik aylık maaşının gelir vergisi yüzde 5'e indiriliyor. Kendisinden 311 kat az alan asgari ücretlinin vergi oranı yüzde 15.

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu alt komisyonunda kabul edilen Amme Alacaklarının Tahsili Usulü ve bazı esaslarda değisiklik yapılmasına ilişkin kanunla gelen değişikliklerden biri de sporcuların gelir vergisi ile ilgili.

İlk bakışta çok sıradan gibi görünen bu değişikliğin içinde özellikle milli takımlar teknik direktörleri ile ilgili öyle bir madde var ki, oluşturduğu trajikomik tezat ve kıyak açısından tarihe geçecek cinsten.

Söz konusu, tam 135 bin ytl ile diğer milli takımlar branşlarındakilerden kat be kat fazla alarak, uzun süre maaşı tartışma konusu olan Fatih Terim'i doğrudan ilgilendiren bir kıyak...

Yapılan değişiklikle milli takımlar teknik direktörlerinin gelir vergisi oranı yüzde 35'den yüzde 5'e indiriliyor. Belki de, Terim'in bile haberinin olmadığı bu sessizce yapılan ve çok konuşulacak kıyak da tam bu noktada ortaya çıkıyor.

Çünkü, Meclis'te soru önergelerine bile malzeme olan Terim'in maaşı Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Başesgioğlu'nun resmi açıklamalarına göre, 135 bin 595 ytl.

Gelir vergisi oranını yüzde 35 den, 5'e indiren düzenleme ile de, asgari ücretin 311 katı olan Terim'in maaşı bundan doğrudan etkileniyor. Böylelikle, 135 bin ytl olan maaşı da, vergi kıyağı ile iyice artarak 40 bin ytl civarında yükseliyor.

Bu arada futbolcularla ilgili olarak da bazı vergi oranı indirimleri yapılıyor. Süper Lig'deki futbolcu ve antrenörlerin vergisi yüzde 15'e iniyor. Bunun bir altındaki ligde oranlar yüzde 10'a, diğerlerinde de yüzde 5'e düşüyor.

ESNAF'A YÜZDE 35

Tüm bu değişiklikler yapılırken, diğer taraftaki esnaf, sanatkar tüccar, işçi ve memurlardan alınan vergilerin oranı ise yüzde 15 den baslayıp 35'lere kadar ulaşıyor.

ASGARİ ÜCRETLİYE YÜZDE 15

Daha da vahimi var. Çünkü, 435 ytl ile en düşük ücret alan asgari ücretlilerin gelir vergisi oranı bile yüzde 15.

Durum böyle iken, asgari ücretin eline geçen net tutarın 311 katı alan Terim'in oranının yüzde 5'e, veya milyonlarca dolar alan diğer futbolcuların ücretinin vergi oranının da iyice aşağıya çekilmesi tarihi bir tezat olarak ortaya çıkıyor.

ANAYASAYA DA AYKIRI

Hurriyet.com.tr'ye bilgi veren konunun uzmanları, bu tezatın aslında anayasaya bile aykırı olduğu görüşünde. Çünkü, Anayasa'nın 73. maddesinde vergilerin mali güce göre alınacağı belirtiliyor.
Ama, bu değişiklikle ve hangi mantıkla, asgari ücretlinin, 135 bin ytl alan Terim'den veya futbolculardan, nasıl, daha güçlü görülerek fazla vergi vermesi istendiği bir türlü anlaşılamıyor.

En başta dediğimiz gibi bundan belki Terim'in haberi bile yok. Belki de o da asgari ücretliyi isyan ettirecek bu trajikomik kıyağa tepki gösterecek. Ama, maalesef durum bu.

Metehan DEMİR
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: