The Doors'un kurucularından Ray Manzarek öldü

The Doors efsanesinin kurucu üyelerinden olan, hatta gizli lideri olduğu söylenen usta klavyeci Ray Manzarek 74 yaşında hayata veda etti

Kültür-Sanat

The Doors'un kurucularından Ray Manzarek öldü Rock müziğin efsane isimlerinden Ray Manzarek, 74 yaşında hayata veda etti. Tam adı Raymond Daniel Manzarek olan Amerikalı sanatçı, ‘The Doors’ grubunun klavyecisi ve kurucu üyesiydi.

KANSERLE SAVAŞIYORDU

Manzarek’in ölüm haberi, ‘The Doors’un Facebook sayfasından duyuruldu. Menejeri Tom Vitorino, Ray Manzarek’in Almanya’nın Rosenheim kentinde bir süredir savaştığı safra kesesi kanserine yenik düştüğünü açıkladı.

JIM MORRISON'LA BİRLİKTE KURDULAR

Chicago doğumlu sanatçı, Rock müzikle tanışana kadar yapımcılık, yönetmenlik ve yazarlık da yaptı. 1965’te ünlü solist Jim Morrison’la ‘The Doors’u kurdu. Grup, 1970’li yıllarda ‘Riders on the Storm’, ‘Light my Fire’ ve ‘Love Street’ gibi klasikleşen birçok esere imza attı.

GRUBUN GİZLİ LİDERİYDİ

Her ne kadar grubun yıldızı Jim Morrison olsa da, Ray Manzarek, müzik çevreleri tarafından hep The Doors'un gizli lideri olarak görüldü. Öyle ki, Jim Morrison aşırı alkol ve uyuşturucu nedeniyle sahnede şarkı söyleyemeyecek hale geldiğinde, Manzarek mikrofonu kendi önüne kurdurur ve konser bir şekilde devam ederdi.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: