TİAK VE AGB SAKINCALI!

Televizyonların ratinglerinin ölüçümüyle ilgili Rekabet Kurumu çok önemli bir rapor hazırladı.

Magazin

TİAK VE AGB SAKINCALI! Rekabet Kurumu, TİAK ve AGB'yi sakıncalı bulduğunu açıkladı.

Bugün yayınlanan raporda TİAK hakkında çok çarpıcı değerlendirmeler yer alıyor.

Rekabet Kurumu, raporun 2. maddesinde;

"TİAK'ın; 4054 sayılı Kanun'un 4. maddesinde zikredilen belirli bir mal veya hizmet piyasasında doğrudan veya dolaylı olarak rekabeti engelleme, bozma ya da kısıtlama etkisini doğurabilecek nitelikte bir teşebbüs birliği olduğu" cümlelerine yer verdi.

"Mevcut yapıya ilişkin olarak var olan tereddütleri giderici değişikliklerin yapılarak gerekçeli kararın tebliğinden itibaren 90 gün içinde Kurum'a tevsik edilmesi; aksi takdirde TİAK'ı oluşturan teşebbüs ve teşebbüs birlikleri hakkında 4054 sayılı Kanun çerçevesinde işlem başlatılacağı,

Mevcut ihale sürecinin devam ettirilmesi durumunda IAA ve TİAK hakkında Kanun kapsamında işlem başlatılacağı ve yeni ihale konusunun TİAK'ın yapısındaki sakıncaların ortadan kalktığının Kurul tarafından tespit edilmesinden sonra ele alınması gerektiği,

Televizyon İzleme Ölçümü hizmetlerinin temini için yapılacak ihalelerin rekabetçi bir yapıda olması, sağlayıcı ile yapılacak anlaşmanın ise ölçüm piyasasını yeni girişlere kapatmayacak şekilde makul bir süreç için yapılması hususlarının IAA ve TİAK yönetimine bildirilmesine yönelik olarak 4054 sayılı Kanun'un 9. maddesinin üçüncü fıkrası uyarınca görüş yazısı gönderilmesine karar verilmiştir."

Reklam verenler, şirket yöneticiler ve medya temsilcilerinin yer aldığı 16 kişiden oluşan (TİAK), yıllık 2 milyarın doların üzerindeki reklam pastasının dağılımını belirleyen kuruluş.

Son dönemde TİAK ve AGB hakkında ortaya atılan usulsüzlük iddialarının ardından böyle bir karar gelmesi bu kuruluşlarının sonunun geldiği tartışmasına yol açtı.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: