Tırnak kırılmasının nedenleri nelerdir?

Tırnaklarınızın çok sık kırılması, vücudunuzdaki bir eksiklikten dolayı olabilir.

Kadın

Tırnak kırılmasının nedenleri nelerdir? Dermatoloji Uzmanı Dr. Serpil Özyılmaz, tırnak kırılmasının çok fazla nedeni olduğunu belirtti. Özyılmaz, tırnak kırılmasının sebebinin bazen ciddi sağlık sorunları olabileceğini söyledi.

NEDEN TIRNAK KIRILIR
Tırnakların çok sık kırılmasının vücuttaki bir eksiklikten kaynaklanabileceğini belirten Özyılmaz, "Tırnak kırılmalarına en sık vitamin ve mineral eksikliğine bağlı olarak rastlanılır. Başlıca demir, çinko, kalsiyum, magnezyum ile A ve D vitamini eksikliği tırnak kırılmasına neden olur." dedi.

NEMLENDİRMEK ÖNEMLİ
Kış aylarında tırnağın daha hassas olabileceğini belirten Özyılmaz, "Sağlıklı tırnak pembe renklidir, saydam ve bombe görünümlüdür. Soğuk havaya bağlı olarak özellikle kış aylarında eller daha çabuk kuruyup çatlar tırnaklar da bu dönemde daha hassas olabilir. Burada yapılacak en önemli önlem her el yıkama sonrası nemlendirici kullanmak soğuk havaya çıkarken nemlendirici sürmek ve eldiven takmak faydalı olacaktır." dedi.

NE YAPMALIYIZ?
Özyılmaz, "Genel olarak kalıp sabunların sıvı olmayan sabunların kullanımı önerilir, ıslak mendil, kolonya gibi kimyasalların deri bütünlüğüne zarar verdiği için kullanımı önerilmemektedir. Bunun haricinde genel anlamda sık el yıkamalar cilt bölgelerini bozacağı için tavsiye edilmez. Kışın soğuk havalarda çok fazla soğuk su ile temas etmemeye çalışın, ev temizliğinde kullanılan deterjanların tırnaklarla direk temas engellemek için eldiven de kullanabilirsiniz." dedi.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: