Tırnaklar özen ister!

Erkekler tarafından ilk bakışta dikkat çeken tırnaklarımıza bakımı eksik etmemeliyiz...

Kadın

Tırnaklar özen ister! Tırnakların güçsüz yapılarının belli başlı sebepleri vardır. Yaş ilerledikçe tırnaklar zayıflayabilir ancak zayıflamanın tek nedeni yaş değildir. Suya çok maruz kalmaları da tırnakları güçsüzleştirebilir. Banyo yaptığınızda, yüzdüğünüzde veya elinizi yıkadığınızda tırnaklarınız suyu emer. Tırnaklardaki hücreler genişler ve esnerler. Bu da zaman içinde zayıflamalarına yol açar. Soğuk havanın da benzer bir etkisi vardır, dolayısıyla kış aylarında kalın sıcak eldivenler giymek tırnakları güçlendirmenin kolay yollarından biridir.

Genetik, tırnak sağlığında çok önemli bir faktördür. Ebeveynlerinizden birisinin güçsüz, kırılgan tırnakları varsa, sizde görülme ihtimali de artar. Bunu değiştiremezseniz de sağlıklı kalmak faydalı olacaktır. Tiroit hastalığı veya anemi gibi sağlık problemleri de tırnak sorunlarına yol açar. Aniden tırnaklarınız çok kırılgan olursa bu bir hastalığın başlangıcı olabilir dolayısıyla doktorunuzla görüşmeniz tavsiye edilir.

Proteinin içindeki yapı taşlarından keratin tırnakların ana maddesidir. Yeterince protein, dolayısıyla keratin almak tırnakları güçlendirmek için şarttır. Bu sebeple bol bol deniz ürünleri, tavuk, yemiş, yumurta ve tam tahıllı gıdalar tüketmeniz tavsiye edilir. B7 vitamini olarak da bilinen biyotin de güçlü tırnaklar ve saçlar için gereklidir.

Somon, yemişler, mercimek, muz, fasulyeler ve karnabahar bolca biyotin içeren gıdalardandır. Eğer beslenmeyle yeterince alamıyorsanız beisn takviyesi olarak da almayı düşünebilirsiniz. Ancak tırnakların kendilerini yeniden canlandırmaları yaklaşık 6 ay sürer, dolayısıyla sonuçları görmek için 6 ay beklemeniz gerekir. Vücudunuz sağlıklı tırnaklar için çinkoya da ihtiyaç duyar. Bu mineral vücudun, tırnak yapısına katılan proteinleri oluşturma becerisini düzenler. Yağsız kırmızı et, yengeç, yeşil fasulye, soya fasulyesi ve kaju bol miktarda çinko içeren besinlerdendir.

Evde Tırnak Bakımı Nasıl Uygulanır?
Evde uygulayabileceğiniz birçok bakım yöntemi var. Maskeler, kesim teknikleri, bitkisel yağlar vb birçok ürün evde tırnak bakımı için uygulaya bilirsiniz. Evde tırnak bakımı için uzmanların verdikleri tavsiyelere uyarak uygulamanız mümkün.

Tırnaklarım çok güçsüz ve çok çabuk kırılıyor ise Ayrıca bu durum tırnaklarımın sararmasına yol açıyor deyip şikayette iseniz Tırnaklarınızın güçlenmesi için Suna Dumankaya tırnak bakımı formülü paylaştı.

Tırnakları Güçlendirmek İçin Suna Dumankaya Tırnak Bakımı Kürü
Tırnaklarınızın güçlenmesi için ılık suyla dolu bir kasenin içine;

Bir tatlı kaşığı zeytinyağı ve Yarım limonun suyunu ekleyiniz.

Tırnaklarınızı bu kasenin içerisinde 10 dakika karışımın içinde bekletin. Bu arada kasenin içerisine sıktığınız limonu atmayın. Bu uygulamadan sonra tırnaklarınızı bu kez limonun posasının içinde bekletin. Böylece tırnaklarınızdaki sarılık ve mat görünüm yok olacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: