'TİYATROCULAR ÇOK KONUŞMASIN'

Mankenlik yeni meslekler üretmeye devam ediyor.

Magazin

'TİYATROCULAR ÇOK KONUŞMASIN' Ahu Yağtu kendi gibi mankenlikten oyunculuğa geçenleri eleştiren tiyatroculara sert çıktı: "Oyunculukla mankenlik arasında büyük kopukluk yok. Tiyatrocular fazla konuşmasın işini yapsın."

5 yıldır mankenlik ve 7 yıldır da oyunculuk yapıyorsunuz, siz de küçük yaşlardan itibaren ünlü olmayı aklına koyanlardan mısınız?

Hayır, ben balerin olmak istiyordum. İzmir'den İstanbul'a da konservatuarın bale bölümü sınavlarına girmek için geldim. Ama olmadı. Beni kabul etmediler.

OYUNCULUĞUN KAZANCI İYİ

Neden?

Çok uzun boyluymuşum! "Daha da uzarsın sen" dediler.

Boyunuz ne kadardı?

10 yaşındaydım ve boyum 1.75 santimdi. Hala öyle. Olmadı. Çok ağladım. Çocukluk hırsı mıdır, nedir, daha bir saldırgandım. Şimdi geriye dönüp bakınca iyi ki balerin olmamışım diyorum. Balerinlerin çalışma saatleri, egzersizleri olacak şey değil, çok zor bir iş. Balerinlikten mankenliğe geçmiş çok arkadaşım var. Ne kadar zor koşulda çalıştıklarını biliyorum. Manken olmaya sonra karar verdim. Zarafet kursuna yazıldım bir kaç ay sonra Gaye Sökmen'le tanıştık ve işe başladım.

Ergenlik çağına yeni girmiş küçük bir kızın hayata erken atılması ne kadar doğru?

14 yaşındaydım ve bunu yapmak istiyordum. Annem yardımcı oldu. Her hafta sonu İzmir'den İstanbul'a gidip geliyorduk. Bu gidip gelmeler beni zorlayınca İstanbul'a taşındık.

Mankenlerin çoğu, neden oyunculuğu seçiyor?

Oyunculukla mankenlik arasında büyük bir kopukluk yok. Her iki durumda da farklı kılığa bürünüyorsunuz. Oyunculuğu biraz eğitimini alıp sürdürmeli. İyi bir kazancı da var.

Mankenlerin oyunculukta başarılı olduklarını düşünüyor musunuz?

Bence kendilerini ispat ediyorlar. Eğitim almak kişinin kendine yetebilmesiyle alakalı bir şey. Bir de projeyle ilgili bir durum. Eğer önemli birini canlandırıyorsan, senden bir karakter oyuncusu olman bekleniyorsa, eğitimi gerek. Bazı yönetmenler eğitim almamızı istemiyor. Ya da tiyatro kökenlileri dizilerinde istemiyorlar. Onların abartılı ve büyük oyunculuk yapmak peşinde olduklarını görüp istemiyorlar. Oyunca doğal haliyle kalmalı... Biraz teknik bilmesi iyi bir şey tabii...

KİM İŞİNİ YAPIYOR Kİ?

Tiyatro kökenli çok iyi oyuncuların sizler için "Herkes kendi işini yapsın!" düşüncesine ne diyorsunuz?

Kim eğitimini aldığı mesleği yapıyor ki günümüzde. Şarkıcı oyuncu oluyor, niye onlara yüklenilmiyor da bize yükleniliyor. Şu anda ekranda dizi oyunculuğu yapan bir sürü şarkıcı var. Ve çok iyi oyuncular. Tiyatrocular çok fazla konuşmasınlar bence, anlatabiliyor muyum? Herkes işini yapsın!

DiZiLERiN SANSSIZ OYUNCUSU

Son olarak 'Kavak Yelleri' ve 'Komiser Nevzat'ta oynadınız, rol aldığınız dizilere şöyle bir baktığımda, "Ne kadar şanssız bir kız!" diye düşündüm... Çoğu yayından kaldırılmış! Neye bağlıyorsunuz bu durumu?

Aynen öyle, o kadar çok parametre var ki... Bir sürü dizi yayınlanıyor. Raiting kaygısı diye bir şey var ortada, 3 bin 200 tane eve bağlı olarak izlenip izlenilmediğine karar veriliyor. Ben kendi şanslığıma bağlamıyorum. Bir çok parametreye bağlıyorum. Sadece ratinglere göre işin kalitesini ölçmek yanlış.

Mankenliği kaç yaşına kadar devam ettirmeyi düşünüyorsunuz?

Mankenliğin yaşı kişiyle alakalı bir şeydir. Evet, ben genç gösteriyorum ama 30'unda kırış kırış olmuş, çoluğa çocuğa karışmış bir manken de olabilirdim. O halde yapamam ki? Mankenliğin yaşı yoktur. Kendine bakmakla ilgili...

MANKENLiK PARA KAZANDIRMIYOR

Mankenlik yapacak olmanız ailenizi hiç korkutmadı mı?

O zamanlar çevre şimdiki gibi değildi. Benim bu işe başladığım zamanlarda mankenlik meslek olarak kabul ediliyordu. Medyadan ya da "Mankenim" diyen kişilerden dolayı şimdi çok daha farklı görünüyor mankenlik mesleğiÖ Ailem sadece, eğitimimin aksayacağı konusunda endişe yaşadı. Ama hiç bir problem çıkmadı, onlar da rahat etti.

YAŞ TAHTAYA BASMAZ

Anneniz ya da Gaye Sökmen, işin çok başındayken sizi karşılarına alıp bu işin doğru ve yanlış taraflarını anlattılar mı?

Gaye Sökmen buradayken bana sahip çıkıyordu. Hatta ona "Gaye anne" derdim. Bence o büyük bir sorumluluklar alıyor omuzlarına... Ben olsam onun yerinde bu kadar büyük sorumluluklar almazdım. Çünkü kimin ne yapacağı hiç bir zaman belli olmaz. Onun rahatlığı insan sarrafı olmasından kaynaklanıyor. Yanına aldığı kızları çok iyi tanıyor. Kolay kolay yaş tahtaya basmazdı. Gaye Sökmen'in o zamanki kızlarına bakın, hepimiz düzgündük, aramızdan hiç abuk bir insan çıkmadı...

Mankenlik mesleğine bugünkü durum itibariyle göz atacak olursak şunu diyebilir miyiz, 'Her yerden 'Ben mankenim' diyen birileri çıkıyor. Boyu uzun, standartların üstünde olan her kız bu işi yapabilir mi?' ya da 'Yapmadığı halde bu çatının altına sığınabilir mi?'

Hayır yapamazlar! Hiç kolay bir meslek değil. Ama kamuoyuna yansıyan tarafı da o değil. 'İki üç tanıtıma çıkıyorlar, binlerce YTL kazanıyorlar, evler, arabalar alıyorlar' diye yorumluyor basın. Gerçek şu ki, bugün sadece mankenlik yaparak kim mal almış? Bir araştırsanız bulamazsınız.

Mankenlikten doğru dürüst para kazanılmıyor o zaman?

Hayır, kesinlikle kazanılmıyor. 15 senedir bu işi yapıyorum ev almadım. Bir tane arabam var. Ev almak mümkün değil. Bizim işimizde taksite bile girerken üç kere düşünmek gerekiyor. Çünkü bizim sabit bir maaşımız yok. Ne zaman iş gelir belli değil ki? Hep diken üstünde bekler durumundayız. Ekonomik kriz önce bizi etkiler.

14 YASINDA MANKEN OLDUM

Sizin döneminizde kimler vardı podyumda?

Maide Erçelebi, Özlem Kaymaz, Arzum Onan, Demet Şener, Didem Taslan, Sinem Güven vardı.

Yaşınız yurt dışına gidip mankenlik yapabilmek için idealmiş neden bunu tercih etmediniz?

Benim yaşam tarzım ona el vermedi. Çünkü, ben hem okuyordum hem de çalışıyordum. Orada bütün bunları yeniden ayarlamam gerekecekti. Bir de çok küçüktüm gerçekten. Normal bir Türk kızının yapabileceği şeyler değildi benim yaptıklarım... 14 yaşındaydım; düşünsenize o yaşta başka bir şehre gidip mankenlik yapmayı başka kim deneyebilir ki? Çok iyi bakılmayan bir meslek bir de... Yurt dışından bir sürü teklif almama rağmen ona cesaret edemedim.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: