TUBA ÜNSAL ANNELİĞİNİ ANLATT!

'Tövbeler Tövbesi' adlı dizide rol alan güzel oyuncu Tuba Ünsal, dokuz aylık kızı Sare'yi her gün sete götürdüğünü söylüyor. Ünsal, anneliğin kendini hiç değiştirmediğini de ekliyor: Sadece hamilelik dönemimde kızım içimde yaşadığı ve misafirim olduğu için ona iyi bir ev sahibi olmaya çalıştım.

Magazin

TUBA ÜNSAL ANNELİĞİNİ ANLATT! Karşımıza ilk çıktığında henüz 14-15 yaşında genç bir kız olan Tuba Ünsal, belki de gözümüzün önünde büyüdüğü için sevimli kız imajından sıyrılamıyor. Fakat o, sevimli kız olmanın dışında hem başarılı bir oyuncu, hem de genç bir anne... 'Tövbeler Tövbesi' adlı dizide oynayan Ünsal soruları yanıtladı...

* Sizce sağlıklı yaşıyor musunuz?
Sağlığıma en dikkat ettiğim zaman hamilelik dönemim oldu. Onun dışında kendime çok dikkat eden biri değilim maalesef. Allah'a çok şükür, genetik olarak iyi bir mirasa sahibim. Ama onun dışında üst üste iki gün spor yaptığımı hatırlamıyorum. Diyet de yapmıyorum.

* Hamilelik döneminiz sizi zorladı mı?
İlk zamanlarda çok zorluk çektim. İlk zamanlar o dönüşüm çok zordu. Benim bir hayat ritüelim vardı. Ne yediğime, ne de içtiğime dikkat ediyordum. Fakat sonrasında gitgide içinizdeki canlıyı hissedip artık anne olma hormonları salgıladığınızda, kendiliğinden bir dönüşüm yaşıyorsunuz. Çok su içmeye özen gösterdim. Protein ve karbonhidrat isimlerini yeni öğrenmişken nasıl yemem, hangi sıklıkla yemem lazım onlara dikkat etmeye başladım. Sonrasında ise içime küçük bir obez oturdu (gülüyor). Ondan sonra da çok uğraşmama gerek kalmadı, çünkü kızım her şeyi yiyordu.

* Hamilelik döneminizde aldığınız kiloları nasıl verdiniz?
Hamileliğimde 15 kilo aldım. Emzirmeye dikkat ettim. Emzirme, hamilelikte alınan kiloları doğal yollarla yakmanızı sağlıyor. Amerika'da çocuğuma, hiç yardım almadan kendim baktım ve o süreç oldukça yorucuydu. Buraya döndüğüm zaman hemen çalışmaya başladım. Çalışırken de doğal olarak kilo veriyorsunuz.

KIZIMLA HEP HOPLUYORUZ ?
* Şu an beslenme düzeniniz nasıl?
İyi olduğunu söyleyemem. Sabah yediklerimi saysam, şaşırırsınız. Metabolizmam çok hızlı çalışıyor. Bir de genç anne olmanın verdiği avantajlar var. Kızım çok hareketli, sürekli hoplayarak vakit geçiriyoruz. Ben yerinde duramayan biriyim. Bu hareketli hayat stilinde de doğal olarak kilo veriyorum.

* Et ya da sebze ağırlıklı mı besleniyorsunuz?
Bir hafta çok sebze yerken, bir hafta çok et yiyebiliyorum. Bütün yemekleri seviyorum. Meyve çok yiyorum. Hamilelik dönemimde en iyi yaptığım şey; her gün yeşil sebzelerin suyunu sıkarak öğün aralarında içmemdi. Bol bol su içiyordum. Pet şişeyle dolaşıyordum.

* Annelik sizi değiştirdi mi?
Hiç değiştirmedi. Hamilelik dönemimde kızım içimde yaşadığı ve misafirim olduğu için iyi bir ev sahibi olmaya çalıştım ama onun dışında benim hayatımı hiç değiştirmedi. Değiştirmemesi için de uğraşıyorum. Annelik dipsiz bir kuyu, bebeğinizle ne kadar çok ilgilenir ve ne kadar çok vakit geçirirseniz, daha fazlasını istiyorsunuz. Ama kendinize ve ailenize de vakit ayırmanız gerektiğini unutmamalısınız.

* Kızınız Sare'yi nasıl bir çocuk olarak yetiştiriyorsunuz?
Sare çok tatlı ve uslu bir bebek. Benim çocuk büyütme yöntemim, diğerlerinden biraz farklı. Sare iki aylıkken benimle sete gelmeye başladı. Her gün beraber sete gidiyoruz. 50 kişinin arasında kucaktan kucağa dolaşıyor. Her şeyden ve herkesten saklanan, proje bebek şeklinde yetiştirilen bebekler var. Ama ben kızımı rahat bir şekilde yetiştiriyorum. Bağışıklık sistemi çok güçlü, çünkü onu koruyarak ya da kollayarak büyütmüyorum.

ZAMANSIZ VE MEKANSIZ GİYİNMEYİ SEVİYORUM
* Modayla yakından ilgileniyor musunuz?
Giyinmenin bir sanat dalı olduğunu düşünüyorum. Hayatım boyunca hep kendime göre bir bakışım vardı. Son zamanlarda, belki de gözümün değişmesiyle stilimin oturduğunu düşünüyorum. Modayla ilgilenmeyi, dergileri takip etmeyi ve alışverişi seviyorum.

* Nasıl giyinmeyi tercih ediyorsunuz? Tarzınız nedir?
Zamansız ve mekansız giyinmeyi seviyorum. Canım topuklu ayakkabı giymek istiyorsa; uzun bir yol yürüyecek olsam da, topuklu ayakkabımı giyiyorum. Davete babetle gitmek istiyorsam, öyle yapıyorum.

YAŞADIKLARIMI KİTAPTA ANLATTIM
Tuba Ünsal, hamilelik döneminde yaşadıklarını bir kitapta topluyor. Kitabın birkaç ay içinde Artemis Yayınları'ndan çıkması planlanıyor.w Yarı gerçek yarı kurgu hikayelerin anlatıldığı kitapta hikayeleri de illüstratör Sedat Girgin resmetti. Ünsal "Kendi hamilelik sürecimi anlattım. Benim yaşadığım hayat stilinde olan; yani gezmeyi, eğlenmeyi seven genç kızlara, bu süreci hem psikolojik hem de fiziksel olarak nasıl geçirebilecekleri konusunda yardımcı olmak istedim. Hamilelik sırasında ruhsal ve fiziksel olarak büyük bir değişim yaşanıyor. Ben de o sert yaşam stilinden nasıl yumuşayarak çıktığımı yazdım" diyor.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: