TÜM YURTTA KAR YAĞIŞI DEVAM EDECEK!

Türkiye'yi etkisi alan yağışlı hava hafta sonuna kadar devam edecek. Kar yağışı yarın da etkisini artırarak sürecek. Antalya'nın Kemer İlçesi’nde 5 yıl aradan sonra yağan kar, bu manzaraya alışık olmayan ilçe sakinlerini şaşırttı. Ankara da dahil olmak üzere 20 ilde okullar kar yağışı nedeniyle tatil edildi.

Magazin

TÜM YURTTA KAR YAĞIŞI DEVAM EDECEK! Marmara'nın batısı ile Kıyı Ege dışında kalan ülke genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Hava sıcaklığı iç bölgelerde 8 ila 10 derece azalacak.

İŞTE 5 GÜNLÜK HAVA TAHMİNİ

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nce yapılan son değerlendirmelere göre, Akdeniz kıyıları ve Güneydoğu Anadolu'da yağmur, yağış alan diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülecek olan yağışların; İç Anadolu'nun güney ve doğusu, Doğu Akdeniz, Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu'nun güney ve batısı ile Amasya, Tokat, Ordu, Trabzon, Giresun, Gümüşhane ve Bayburt çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Ülke genelinde yer yer kuvvetli olmak üzere buzlanma ve don olayı bekleniyor. Şanlıurfa, Diyarbakır, Mardin, Batman, Siirt, Muş ve Şırnak çevrelerinde sabah saatlerinde toz taşınımı bekleniyor.

Hava sıcaklığı ise iç bölgelerde 8 ila 10 derece azalacak.

Rüzgar, güneydoğu bölgelerde güneyli, batı bölgelerde kuzeyli yönlerden orta kuvvette, Güney Ege kıyıları ve Doğu Akdeniz kıyılarında fırtına (70-90 km/s), Marmara, Kuzey Ege kıyıları, Batı Akdeniz kıyıları, İç Anadolu'nun güney ve doğusu ile Güneydoğu Anadolu'da kuvvetli (40-60 km/s) olarak esecek.

Yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle bu sabah saatlerinden itibaren ulaşıma kapatılan Afyonkarahisar-Ankara Karayolu, yeniden trafiğe açıldı. Kar yağışı ve tipinin durmasının ardından Karayolları ekipleri kar temizleme çalışmalarına hız verdi. Afyonkarahisar Bölge Trafik Müdürlüğü yetkilileri, zincirli otomobil ve hafif ticari araçların geçişine izin verdiklerini kaydetti. Kamyon ve TIR'ların geçişine ise henüz izin verilmiyor.

BARAJLARDA DOLULUK ORANI YÜZDE 88

Aksoy, kapalı köy yollarının en çok İnegöl, Orhaneli ve Büyükorhan ilçelerinde bulunduğunu belirterek, halen 82 köy yoluyla ulaşımın sağlanamadığını, ekiplerin çalışmalarını sürdürdüğünü kaydetti.

Karayolları 14. Bölge Müdürlüğü yetkilileri ise kapalı karayolunun bulunmadığını, ancak karayollarının bazı mevkilerinde zaman zaman sıkıntı yaşandığını belirttiler.

Buna göre, Bursa-Ankara karayolunun Mezitler mevkisi ve Akiniş Rampası, Bursa-Yalova karayolunun Süpürgelik mevkisi ve Dürdane Rampası'nda kar ve buzlanma nedeniyle zaman zaman sıkıntı yaşanıyor.

Öte yandan; dün eğitime ara verilen Büyükorhan ilçesindeki ilk ve orta dereceli okulların bugün de tatil edildiği, sabah saatlerinde duyuruldu.

Bursa'nın merkez Yıldırım, Osmangazi ve Nilüfer ilçelerinde ilk ve orta dereceli okullarda eğitime bir gün ara verildiği, sabah saatlerinde bildirilmişti.

Ayrıca, dün tatil edilen Harmancık ve İnegöl ilçelerindeki okullarda da tatilin bir gün uzatıldığı dün akşam açıklanmıştı.

Yağışların İç Anadolu'nun güney ve doğusu, Doğu Akdeniz, Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu'nun güney ve batısı ile Amasya, Tokat, Ordu, Trabzon, Giresun, Gümüşhane ve Bayburt çevrelerinde kuvvetli olması beklendiğinden, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı ilgililerin ve vatandaşların tedbirli olması gerekiyor.

Rüzgarın; Güneydoğu bölgelerde güneyli, batı bölgelerde kuzeyli yönlerden, Güney Ege kıyıları ve Doğu Akdeniz kıyılarında fırtına (70-90 km/s), Marmara, Kuzey Ege kıyıları, Batı Akdeniz kıyıları, İç Anadolu'nun güney ve doğusu ile Güneydoğu Anadolu'da kuvvetli (40-60 km/s) olarak esmesi ve sabah ilk saatlerde Şanlıurfa, Diyarbakır, Batman, Mardin, Siirt, Şırnak ve Muş çevrelerinde toz taşınımı beklendiğinden, meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı (Çatı Uçması, ulaşımda aksamalar, hava kalitesinde azalma, çamur şeklinde yağış, görüş mesafesinde azalma vb.) ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekiyor.

BUZLANMA VE DON UYARISI

Marmara ile iç ve doğu bölgelerde buzlanma ve don olayı beklendiğinden, meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı (ulaşımda aksamalar vb.) ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekiyor.

HAFTA SONU ISINACAĞIZ

Türkiye genelinde görülen soğuk ve yağışlı hava, 2 Mart Cuma gününe kadar etkisini sürdürecek.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, bugün Marmara Bölgesi'nin batısı ile Kıyı Ege dışında tüm yurt yağışlı geçecek. Yağışlar, Akdeniz kıyıları, Doğu Karadeniz'in kıyı kesimi ve Güneydoğu Anadolu'da yağmur, yağış alan diğer tüm yerlerde ise kar şeklinde olacak.

Tahminlere göre, özellikle bugünkü kar yağışları, Orta Karadeniz, İç Anadolu'nun doğusu ve Doğu Anadolu Bölgesi'nde kuvvetli olacak. Bu nedenle Karadeniz ile Doğu Anadolu Bölgesi'nde çığ düşme tehlikesi olduğundan vatandaşlardan ve ilgililerden dikkatli olmaları istendi.

Bugün iç bölgelerde rüzgarların kuzey, doğu bölgelerinde ise güneybatı yönlerden kuvvetli esmesi beklendiğinden kar yağışı ve yerde bulunan kar örtüsü nedeniyle tipi oluşabileceğinden özellikle karayollarındaki sürücülerin dikkatli olması gerektiği vurgulandı.

Soğuk ve yağışlı havanın 2 Mart Cuma gününe kadar etkili olmaya devam edeceği, hafta sonundan itibaren hava sıcaklıklarının batı bölgelerden başlayarak, zamanla tüm yurtta 5-6 derece artacağı tahmin ediliyor.

İŞTE OKULLARIN TATİL OLDUĞU İLLER;

ANKARA Ankara’da kar, hayatı olumsuz etkiledi. Bugün ve yarın okullar tatil edildi.

BURSA Bursa’da kar yağışı, buzlanma ve soğukların artması nedeniyle eğitime bugün bir gün süre ile ara verildi. Bursa Valiliği’nden yapılan açıklamada Merkez Osmangazi, Yıldırım ve Nilüfer ilçeleriyle birlikte il merkezinde kar yağışı beklendiği ayrıca buzlanma ve soğukların artması nedeniyle resmi ve özel ilk ve orta dereceli okullar, yaygın eğitim kurumları, anaokulları ve kreşlerin bir gün süreyle tatil edildiği bildirildi.

ÇANKIRI Çankırı'nın il merkezi ve bazı ilçelerinde kar yağışı nedeniyle eğitime bugün ara verildiği bildirildi.Açıklamada, Korgun ve Ilgaz ilçelerinde taşımalı eğitim yapılan okullar, Yapraklı ilçesinde ise belde ve köy okullarında da eğitime ara verildiği kaydedildi. Orta, Çerkeş, Şabanözü, Bayramören ve Atkaracalar ilçelerinde de eğitime ara verilmişti.

BARTINBartın Valisi İsa Küçük, kar yağışı nedeniyle kent merkezi ve bağlı ilçeler ile belde ve köylerde bugün eğitime ara verildiğini kaydetti.

DÜZCEDüzce Valiliğinden alınan bilgiye göre, olumsuz hava koşulları nedeniyle, İl Hıfzıssıhha Kurulunca il merkezi ve tüm ilçelerdeki okullarda bugün 1 gün süreyle eğitime ara verilmesi kararlaştırıldı.

BOLUBolu'da yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle, Dörtdivan ve Gerede'de ilk ve orta dereceli okullarda bugün eğitim öğretime bir gün ara verilmesi kararlaştırıldı.

ISPARTAIsparta Valisi Memduh Oğuz, kar yağışı nedeniyle Sütçüler ve Aksu ilçesiyle, bu ilçelere bağlı belde ve köylerde eğitime bir gün ara verildiğini bildirdi.

ADANA Adana'nın Tufanbeyli ilçesinde okullar bir gün süreyle tatil edildi.

ORDU Ordu'nun Akkuş, Çaybaşı, İkizce ilçelerinde okullar bir gün tatil edildi.

KIRIKKALE Kırıkkale'de kar yağışı ve olumsuz hava koşulları nedeniyle il genelinde eğitime bir gün ara verildi.

YOZGAT Yozgat Milli Eğitim Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, yoğun kar yağışı nedeniyle il merkezi ve merkeze bağlı köylerde okul öncesi eğitim, ilk ve ortaöğretim kurumlarında eğitime bugün ara verilmesi kararlaştırıldı. Akdağmadeni, Sorgun ve Çekerek ilçelerinde de taşımalı eğitim yapılan yerleşim yerleriyle ilçelere bağlı köy ve beldelerde okullar bugün tatil edildi.

KASTAMONU Kastamonu Bozkurt Kaymakamlığı, kar yağışının geceden beri aralıksız sürmesi nedeniyle, ilçedeki tüm okullarda eğitime bugün ara verilmesini kararlaştırdı. Karar, sabah belediye hoparlöründen vatandaşlara duyuruldu.

ANTALYA Antalya'nın Akseki ilçesi kaymakamı Mekan Çeviren kar yağışı ve tipi nedeniyle eğitime bir gün ara verildiğini belirterek, “İki gündür devam eden kar yağışı ilçede hayatı olumsuz etkiledi. Taşımalı olarak eğitim gören öğrencilerin ilçeye ulaşımında sorun yaşanacağından ilk ve orta dereceli okullarda eğitime bir gün ara verildi” dedi.

KONYA Kar yağışı nedeniyle Konya'nın Akören, Bozkır, Kadınhanı, Sarayönü, Derebucak, Seydişehir, Cihanbeyli, Yunak, Çeltik, Altınekin, Doğanhisar ve Kulu ilçelerinde eğitime bir gün ara verildi

KARAMAN Karaman'ın Başyayla ve Sarıveliler ilçelerinde eğitime bir gün ara verildi.

TOKAT Olumsuz hava koşulları nedeniyle Tokat'ın Niksar ile Erbaa ilçesinde ve Sivas'ın merkeze bağlı bazı beldelerinde eğitime 1 gün ara verildi.

SİVAS’ta aralıklarla etkili olan kar yağışı hayatı olumsuz etkiliyor. Şehirlerarası yollarda ulaşımda aksamalar yaşanırken, bazı belde ve köylerde de eğitime bir gün ara verildi.

AFYONKARAHİSAR’da dün sabah başlayan kar yağışı nedeniyle taşımalı eğitim veren bazı ilçelerde okullar bugün tatil edildi. Afyonkarahisar- Ankara Karayolu ise yoğun kar ve tipi nedeniyle ulaşıma kapandı.

BURDUR’un Yeşilova ve Altınyayla ilçelerinde kar yağışı nedeniyle ilk ve orta dereceli okullar 1 gün süreyle tatil edildi.

KIRŞEHİR’de yoğun kar yağışı nedeniyle taşımalı eğitime 1 gün ara verildi.

DHA-AA

Bunlarda ilginizi çekebilir: