TÜRBAN TARTIŞMASI

“Hülya Avşar’la Sohbet” programının son konuğu AKP İstanbul Milletvekili Osman Yağmurdereli’ydi. Avşar, ekonomik açıdan Türkiye’ye önemli katkılar yaptıklarını söyleyen Yağmurdereli’ye “Niçin bu kadar doğru şeyleri yaparken işin içine dini araçları soktunuz?” diyerek AKP’nin türban konusundaki tutumunu eleştirdi. İkili arasındaki diyalog şöyle:

Magazin

TÜRBAN TARTIŞMASI AVŞAR: Neden o zaman işin içine dini araçları soktunuz. Eğer bunları yapmasaydınız zannetmiyorum ki halk da durup dururken galeyana gelsin. Zaten herkesin canı burnunda. Niçin böyle yanlış bir yola girdiniz. Bunu anlamıyorum. Niçin bizi ikiye böldünüz?

YAĞMURDERELİ: Biz mi ikiye bölen?

AVŞAR: Evet, siz.

YAĞMURDERELİ: Yoksa ikiye bölmek isteyenler mi öyle gösteriyor!

AVŞAR: Durup dururken hiç kimsenin aklında olmayan şeyler girdi aklına.

YAĞMURDERELİ: Ama bu ülkede bu serbestti.

AVŞAR: Evet, niye altını çiziyorsunuz o zaman. Bu bir kere psikolojik bir şey.

YAĞMURDERELİ: Öğrencilere kızlara günah değil mi ya, okula gitmek istiyorlar.

AVŞAR: Orada yerden göğe kadar haklısınız. Şunu söyleyebilirdiniz: Başörtülü de, başörtüsüz de, sakallı da, sakalsız da okuyacak kardeşim.

YAĞMURDERELİ: Bu kadar, bitti. Biz de bunu istiyoruz.

AVŞAR: Sonuna kadar arkanızdayım. Ama siz öyle demediniz.

YAĞMURDERELİ: Ne dedik?

AVŞAR: Bu bizim simgemiz kardeşim dediniz.

YAĞMURDERELİ: Evet, aaaa..

AVŞAR: Aaaa'sı yok ama.

YAĞMURDERELİ: Bu konuların en sonunda, aradan 3 ay geçtikten sonra Başbakan'ın yurt dışındaki bir konuşması.

AVŞAR: Siyasi simge diye bir şey doğru değil. Başbakanımız çıksa dese ki, 'Bu benim hayalim. Arkadaşlar böyle bir laf ettim. Sonra düşündüm ki, bunun altında maalesef bana uymayan şeyler de varmış, sözümü geri alıyorum. Başörtülü de girsin, herkes girsin, okusun, eğitim çok önemli okusun'... Ama simge meselesini 'Pardon özür dilerim' desin. Ne olur yani?

YAĞMURDERELİ: Ne olur simge olsa?

AVŞAR: Simge olunca korkunç oluyor. Simge olunca bir kere diretmiş oluyorsun. Psikolojik etkilemiş oluyorsun. Bu simge meselesi olunca, 'Bunu takan benden takmayanlar değil' durumuna geliyor. Öbür taraf üvey evlat oluyor. Biz Başbakanımızın üvey evlatları gibi dolaşıyoruz gibi geliyor.

YAĞMURDERELİ: Bazı insanlar Başbakan'ın konuşmalarını nasıl anlamak istiyorsa öyle anlıyor. Nerden almak istiyorlarsa öyle alıyor.
Vatan
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: