TURİZM BAKANI ÇEVRE BAKANI'NA GÖNDERME YAPTI!

Kültür ve Turizm Bakanı Günay, ‘gürültü’ tartışmasına ilişkin olarak, “Kimsenin bir işletmeye gecenin 23.59’unda gelip ‘İşyerinizi kapatın’ deme hakkı yok“ diye konuştu

Magazin

TURİZM BAKANI ÇEVRE BAKANI'NA GÖNDERME YAPTI! Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, TÜRSAB üyesi seyahat acentalarının temsilcileriyle bir araya geldi.
Günay, son zamanlarda bazı bakanlıkların ve kamu kuruluşlarının bakanlığının alanıyla ilgili düzenleme gayreti içinde olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:
“Türkiye, geçen yıl 27 milyonu geride bırakan büyük bir turizm ülkesi oldu. Türkiye'nin, İstanbul, Bodrum, Antalya gibi sabahlara kadar yaşayan şehirleri var. Artık Türkiye'nin bir dengeyi kurması, kuralların belirlemesi, gelişigüzel 'kervan yolda düzülür' anlayışından daha öte, kurallı, ne yaptığını, ne olduğunu bilen bir anlayışla yoluna devam etmesi gerekiyor. Ülkemize gelenler de bir yandan bu gelişen, canlı ülkeyi yaşamak, eğlenmek bir yandan da dinlenmek istiyorlar.

'O yetkiliyi, kuralı biz belirliyoruz'
Eğlenmekle dinlenmek arasında dengeyi kurmak zorundayız. Hiçbir zaman, bizim belgeli işletme ve turizm tesislerimize günün herhangi bir saatinde birinin 'Kapatın burayı' deme yetkisi yoktur. O yetkiyi, kuralı, saati biz belirliyoruz, o denetimleri biz yapıyoruz. Ama belli bir saatten sonra çevreyi rahatsız etmemek, hatta belli bir saatin içinde bile çevreyi rahatsız etmemek gibi bir medeniyet görevi de var. Bunun herhangi bir bakanlık ya da birim tarafından bize dayatılması da gerekmez.
Son zamanlarda bu gürültü yasağı, bazı yanlış anlaşılmalara yol açıyor. Yapılmak istenen, çevreyi rahatsız etmeyecek bir eğlence düzeninin devam ettirilmesidir.”
Günay, kimsenin bir işletmeye gecenin 23.59'unda gelip “İş yerinizi kapatın” deme hakkı olmadığını belirterek, “Ama 'Ses yükselticinizi kapatın, ses dışarıya taşmasın, elektronik gürültü çevrede dinlenmek isteyenleri rahatsız etmesin' sanıyorum makul bir çağrıdır. Yapılan da budur. Yapılan da yapılabilecek olan da budur. Arkadaşlarımın bunu böyle bilmesini istiyorum. Bundan fazlasını, bazı yerel yöneticiler, kendiliklerinden yapmaya kalkıyorlarsa bu herhangi bir yasal mevzuata dayanmayan bireysel uygulamadır. Bunu da elbette itiraz ve şikayet konusu yaparız” diye konuştu.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: