Türk askerlerine 300 atlı saldırdı

REYHANLI(Hatay),(DHA) - HATAY'ın Reyhanlı İlçesi Oğulpınar Köyü yakınlarında sınıra gelen 500 yaya 300 atlı kaçakçı, devriye görevi yapan Türk askerlerine ateş açtı. Türk askerlerinin de karşılık vermesi üzerine kaçakçılar Suriye'ye doğru kaçtı.

Yaşam

Türk askerlerine 300 atlı saldırdı Oğulpınar Hudut Karakolu sorumluluk bölgesinde saat 02.40 sıralarında Suriye tarafında yaklaşık 500 yaya ve 300 atlı şahıs tespit edildi. Kaçakçılık için bekleyen 300 kişilik atlı grup, hedef gözetmeksiniz, sınır hattında devriye görevi yapan Zırhlı Personel Taşıyıcılı (GZPT) devriye timine 30 el, 500 kişilik yaya grubundan da, yine bölgede hudut hattında devriye görevinde bulunan 2 Taktik Tekerlekli Zırhlı Araçlı (TTZA) devriye timine hedef gözetmeksizin 15 el ateş etti. Türk askerleri de kaçakçılara anında ateş açarak karşılık verdi. Açılan ateş üzerine kaçakçılar, Suriye'de doğru kaçtı.

Dün de Türkiye-Suriye sınırındaki Altınözü İlçesi'ne bağlı Ziyaret Köyü, Ziyaret Hudut Karakolu sorumluluk bölgesinde saat 11.30 sıralarında Türkiye'ye yasa dışı yollardan sınırı geçmeye çalışan bir minibüs tespit edildi. Araç içerisinde 1'i Türk 2'si Suriyeli 3 kişi tesbit edildi. Bu sırada Suriye tarafından yaya bir grup, Türk askerlerine ateş açtı. Türk askerlerinin de karşılık vermesi üzerine çıkan kargışa sırasında minibüs, Hacıpaşa-Antakya karayoluna çıkarak Hatay'a doğru kaçtı. Bu olay sırasında 1 Suriyeli ise gözaltına alındı.

Ayrıca dün yine Oğulpınar Hudut Karakolu sorumluluk bölgesinde, saat 06.30 sularında, Suriye'den Türkiye'ye yasa dışı yollardan sınırı geçmeye çalışan ellerinde malzemeler de bulunan yaklaşık 300 kişilik sivil bir grup, askerlere ateş açtı. Türk askerlerine taş da atan grup, açılan ateş üzerine Suriye'nin içlerine doğru kaçtı.

Sınırda güvenlik önlemlerinin arttırıldığı bildirildi.
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: