TÜRK DİZİLERİ ARAPLARI İSTANBUL'A ÇEKTİ

Fransız haber ajansı AFP'nin haberine göre, başta Gümüş olmak üzere, Türk dizilerinin çok izlendiği Arap ülkelerinden İstanbul'a turist akını yaşanıyor.

Magazin

TÜRK DİZİLERİ ARAPLARI İSTANBUL'A ÇEKTİ AFP’nin Arap turist görüntülerini de geçtiği haberde, “Türk dizilerinde çapkın erkek-özgür kadın tiplemelerini izleyen Araplar, bu karakterlerin peşinden İstanbul’a akın etti” denildi.

Cezbeden kahramanlar değil, güzel İstanbul

Bir seyahat acentası sahibi, turistleri asıl cezbedenin dizi kahramanlarından çok, fondaki İstanbul’un güzellikleri olduğunu belirterek, “Eskiden Araplar Türkiye’yi tanımıyordu. Kimi Arap ülkelerinden daha geri bir ülke zannediyorlardı. Dizilerde Boğaz’ı görünce, turist sayısı patladı. Herkes İstanbul’a gelmeyi ister oldu.”

AFP, haberinde Arap turistlerin İstanbul ziyaretleri sırasındaki görüşlerine de yer verdi. Ürdünlü bir turist, Nur dizisinin ülkesinde popüler olduğuna işaret ederek, “Her Ürdünlü Nur ile Muhammed’in macerasını izliyor. İstanbul’a geleceğimi duyanlar bana ‘Mutlaka Nur ile Muhammed’i git gör ve Ürdün’e gelmelerini söyle’ dediler” diyor.

İlk 7 ayda Arap turist sayısı 500 bini buldu

AFP ajansının haberinde, rakamların da Arap turistlerin Türk dizilerine olan ilgisi net bir şekilde ortaya koyduğuna dikkat çekilerek, “Arap turist sayısı ülkesine göre yüzde 21 (Birleşik Arap Emirlikleri), yüzde 51 (Fas) arasında arttı. İlk 6 ayda sayıları 500 bine varan Arap turistler, Türkiye’ye gelen toplam turist sayısının yüzde 5’ine yaklaştı” denildi.

Boğaz’daki tekne gezintisi kanıtlıyor

AFP’nin haberinde, İstanbul Boğazı’nda yapılan tekne gezilerinin Arap turistlerin neyi görmeye geldiklerinin en iyi ispatı olduğuna dikkat çekilerek, “Tekne Dolmabahçe yahut Beylerbeyi Sarayı’nın önüne geldiğinde, sessizce rehberi dinleyen turistler, ‘Sağda Nur dizisinin çekildiği evi görüyorsunuz’ anonsunu duyunca alkışlarla fotoğraf makinelerine saldırıyorlar” ifadesine yer verildi.

Yurtdışında yayınlanan bazı Türk dizileri

Ihlamurlar Altında
Kavak Yelleri
Kaybolan Yıllar
Kınalı Kar
Menekşe ile Halil
Yabancı Damat
Yaprak Dökümü
Yılan Hikayesi
Elveda Derken
Arka Sokaklar
Bıçak Sırtı
Annem
Berivan
Gümüş
Genco
Asi
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: