TÜRK DİZİLERİ KADINLARI YOLDAN MI ÇIKARIYOR?

Türk dizilerinin Ortadoğu'daki popülaritesi bölgeyi karıştırdı. Arap dünyası, son yıllarda artan boşanma rakamlarının faturasını "kadınları yoldan çıkartıyor" diyerek Türk dizilerine kesti.

Magazin

TÜRK DİZİLERİ KADINLARI YOLDAN MI ÇIKARIYOR? Arap dünyasının en popüler programları haline gelen Türk dizileri, Birleşik Arap Emirlikleri’nde boşanmaları artırdığı gerekçesiyle tepki çekti... Devletin emirliklerinden Resü’l-Hayme’de son yıllarda boşanma oranları rekor bir seviyeye ulaştı. Artışla beraber alarma geçen yetkililer, boşanmalara Türk dizilerinin neden olduğunu savundu. Resü’l-Hayme mahkemesinin Reform ve Aile Rehberlik Servisi’nin başındaki isim olan Jassim El-Maki, Türk dizilerinin çiftler arasında görüş ayrılıkları yarattığını, kendilerine gelen şikayetlerin bu dizileri izleyen kadınların evliliklerini ihmal ettikleri ve "yoldan çıktıkları" yönünde yoğunlaştığını söyledi.

Evlilik Fonu adlı araştırma şirketinin ülkede yaptığı bir anket sonucunda, 40 yaşında boşananların çoğunluğunun 15 ila 29 yaş arasında evlendikleri, boşananların yüzde 71’inin anne ve ev kadını olduğu, yüzde 70’inin de kendi ayakları üzerinde durabilecek maddi güce sahip olmadığı görüldü. Ankete katılan erkeklerin yüzde 30’u, eşlerinin maddi taleplerini karşılayamadıkları, kadınların yüzde 64’ü ise eşleri kendilerini ihmal ettiği için boşandıklarını söyledi. Erkeklerin yüzde 59’u, kadınların ise yüzde 46’sı ilişkilerini dış etkenler yüzünden bitirdiklerini dile getirdi.
Geçtiğimiz hafta, Birleşik Arap Emirlikleri gazetesi Gulf News, Arap dünyasında Türk dizilerine artan talebi kaleme almış, eskiden saat başına 600-700 dolar ödenen Türk dizilerinin bugün saatinin 30 bin dolardan satıldığını yazmıştı.

Bunlarda ilginizi çekebilir: